Диференціація звуків [ с ] - [ з ]

Автор работы: Пользователь скрыл имя, 26 Октября 2013 в 00:36, практическая работа

Описание работы

Мета: навчити учнів розрізняти звуки [ с ] - [ з ] як в усному мовленні, так і на письмі;закріпити поняття глухі та дзвінкі приголосні звуки; розвивати фонематичний слух, пам'ять, увагу, поширювати активний словник; виховувати працелюбність і старанність.
Обладнання: індивідуальні дзеркала, артикуляційні профілі, схеми, роздатковий матеріал, кошик, іграшковий зайчик, мисочки з піском, кольоровий картон.

Файлы: 1 файл

1835_Диференціація звуків С- З.doc

— 61.00 Кб (Скачать файл)

Диференціація звуків [ с ] - [ з ]

Мета: навчити учнів розрізняти звуки [ с ] - [ з ] як в усному мовленні, так і на письмі;закріпити поняття глухі та дзвінкі приголосні звуки; розвивати фонематичний слух, пам'ять, увагу, поширювати активний словник; виховувати працелюбність і старанність.

Обладнання: індивідуальні дзеркала, артикуляційні профілі, схеми, роздатковий матеріал, кошик, іграшковий зайчик, мисочки з піском, кольоровий картон.

Хід заняття

І. Вступна  частина.

1. Організаційна частина.

Привітання.

Нервово-психологічний  настрій. (Звучить запис пісні «Улыбка»)

У нас сьогодні ніби свято,

Гостей зібралося багато.

Тепер на мене подивіться,

І веселенько посміхніться.

Усміхніться всім навколо:

Небу, сонцю, квітам, людям.

І тоді обов’язково

День тобі веселим буде. (Вправа «Посмішка»).

 

2. Робота над  чистомовкою.

Зу-зу-зу — погодуй  козу.

За-за-за — йди  додому, коза.

Са-са-са — змахнула крильцями оса.

Су-су-су — побачив  я в саду осу.

3. Графічний  диктант.

Сьогодні до  нас  на заняття прийшов лісовий гість, а хто він давайте дізнаємося.

Логопед роздає дітям аркуші в клітинку із зазначенням початкової точки малювання.

2 клітинки вверх, 1 клітинка по діагоналі вправо вверх, 1 клітинка вниз, 1 клітинка по діагоналі вліво вниз, 1 клітинка вправо, 1 клітинка по діагоналі вправо вниз, 1 клітинка вліво, 1 клітинка по діагоналі вліво вверх, 1 клітинка вліво, 1 клітинка вниз, 1 клітинка вправо, 1 клітинка по діагоналі вліво вниз, 2 клітинки по діагоналі вправо вниз, 1 клітинка вліво, 1 клітинка по діагоналі вліво вниз, 3 клітинки вправо, 1 клітинка по діагоналі вправо вверх, 1 клітинка вліво, 1 клітинка вверх, 2 клітинки по діагоналі вліво вверх.

- То ж, хто цей гість, діти? Так,  це Зайчик - пострибайчик! Він сьогодні прийшов до нас з чарівним кошиком, у якому дуже багато цікавих завдань. Але Зайчик сам не впорається і просить нас допомогти йому. Ну що, допоможемо Зайчикові?

Логопед дістає кошик, а в ньому  картки із завданнями.

4. Завдання  із кошика № 1.

Назвіть, що зображено  на малюнках та визначте перші звуки  у цих словах.

Слон        Зайчик

Сонечко Зима

Соняшник Зошит

  • Які перші звуки в цих словах?
  • Назвіть всі слова, на початку яких ви чуєте звук [ с ], а потім слова зі звуком  [ з ].

5. Повідомлення  теми, мети заняття. Мотивація  навчальної діяльності.

- Сьогодні ми навчимося розрізняти звуки [ с ] і  [ з ]. А наш гість – Зайчик – пострибайчик буде працювати разом з нами.

ІІ. Робота над темою заняття.

1. Артикуляція  звуків [ с ] і  [ з ] перед дзеркалом,  порівняння їх вимови.

Артикуляція звуку С: 
• губи розтягнуті в посмішку; 
• зуби розкриті на декілька міліметрів трохи оголені; 
• широкий кінчик язика за нижніми зубами; 
• спинка язика піднімається до твердого піднебіння, чим утворює щілину; 
• струмінь повітря проходить посередині спинки язика, по утвореному жолобку; 
• м'яке піднебіння закриває прохід в носову порожнину; 
• голосові зв'язки не вібрують.

Артикуляція звуку З: 
• губи зуби розкриті на декілька міліметрів, трохи оголені; 
• широкий кінчик язика за нижніми зубами; 
• спинка язика розтягнуті в посмішку; 
• піднімається до твердого піднебіння, чим утворює щілину; 
• струмінь повітря проходить посередині спинки язика, по утвореному жолобку; 
• м'яке піднебіння закриває прохід в носову порожнину; 
• голосові зв'язки вібрують.

 

- Де знаходиться кінчик язика  при вимові звуків [ с ],  [ з ] ?

- Що чуємо при вимові звука  [ с ]?

- Як ви думаєте, чому звук [ з ] дзвінкий?

- Що ви зрозуміли, дивлячись  на схему артикуляції?

 

2. Співставлення звуку  та букви.

- Яка буква позначає  звук [ с ] ? Знайдіть цю букву  в алфавіті, покажіть її. На що схожа ця літера?

- Яка буква позначає звук [ з ] ? Знайдіть цю букву в алфавіті, покажіть її. На що схожа ця літера?

3. Диференціація  звуків   [ с ] -  [ з ] у складах, у словах..

Завдання із кошика № 2. Прочитайте склади, слова. Чітко вимовляйте звуки [ с ],  [ з ].

За – са зе – се  аса – аза  иси - изи

Зо – со  зи – си  асо – азо  есе – езе

Зу – су  уз – ус  асу – азу  аса – аза

 

Соя – Зоя  суп – зуб  коза – коса

Соня – зона  газ – гас  сіно – Зіна

Сито – зима  ліс – ліз  лісок – візок

 

ІІІ. Закріплення  матеріалу.

1. Каліграфічна  хвилинка.

Завдання з  торбинки № 3. Відгадайте загадки.

 

Дивина!

Щезла стежка... Де вона?

Зникла  десь і огорожа...

Що  за диво? Все навкруг

Вкрив біленький ніжний пух.

Дива  зовсім тут нема.

То  до нас прийшла ... (Зима)

 

Я падаю  на ваші хати,

 

Я білий, білий, волохатий.

 

Я прилипаю вам до ніг 

 

І називаюсь  просто ... (сніг).

 

 

- Який перший звук ми чуємо у словах - відгадках ? ([з] і [с])

- Якою буквою ми позначаємо звук [з]? (Буквою «зе») Прописування букви

«зе». Якою буквою ми позначаємо звук [с]? ( Буквою «ес» ) Прописування букви « ес ».

2. Завдання  на диференціацію звуків [з] і  [с].

Завдання  із торбинки № 4. Прочитайте слова. Запишіть їх у два стовпчики: слова, які відповідають на питання що?, та слова, які відповідають на питання який?


Заметіль   сорока  зелений  золотистий

Оса ваза            бузковий морозний

Садок лоза               сірий росяний

Салат  роса               синій зимовий

 

- Молодці! Виконали  завдання правильно. А тепер разом із Зайчиком давайте трішки відпочинемо!

3. Фізкультхвилинка.

Мета.  Заохочувати  до  рухової  діяльності;   вправляти дітей у співвідношенні слів з діями.

Зайчик сірий умивається, {Наслідують.)

Певне, в гості він збирається.

Вимив носик, вимив ротик, {Наслідують.)

Витріпав і вимив  хвостик.

Вимив він обидва вуха {Наслідують.)

Й рушником їх витер сухо. {Труть дужче вуха.)

 

4. Завдання  із кошика № 5.  Гра « Чарівник – звук ».

Мета: визначати  кількість та послідовність звуків у слові, перетворювати слова, змінюючи один звук, розвивати увагу, пам'ять.

З кожного слова  виключіть один звук,  щоб утворилося нове слово. Визначте, скільки звуків було у слові спочатку; скільки  стало в новому слові. Запишіть слова в зошит.

Зразок: сміх –  міх

Мовленнєвий матеріал: зубр - …, коса - …, смак - …, залп - …, злак - …, змова - …, змити - …, спасти - …, злом - …, змій - … .

5. Завдання  із кошика № 6. Списати загадку. Вставити пропущені літери С або З. Зробіть звуковий аналіз слова - відгадки.

…ам вечірньої  години

…аховався в  кущ калини,— 
Та на дудочку одну

 Грає пі…ню чарівну. ( соловей )

ІV. Підсумки заняття.

1. Вправа  з піском.

- От і залишилось  лише одне завдання із чарівного  кошика, але воно не звичайне. Візьміть, будь ласка, на партах аркуші кольорового картону. Вам потрібно за допомогою піску намалювати літери, з якими ми сьогодні працювали на уроці. Наберіть в долоньку піску та обережно « намалюйте » літери С та З.

2. Оцінювання.

- Ось ми і  виконали всі завдання із чарівного кошика,  і за це Зайчик – побігайчик дарує вам ось такі солодкі морквинки!

 

 

 


Информация о работе Диференціація звуків [ с ] - [ з ]