Автор работы: Пользователь скрыл имя, 26 Ноября 2013 в 05:56, лабораторная работа
Нелiктен металдардан электр заряды өтедi, ал диэлектриктерден өтпейдi? Диэлектриктерде электрондар өз атомдарының ядроларымен мықтырақ байланысқандықтан дене iшiнде еркiн қозғалмайды. Металдарда электрондар ядролармен әлсiз байланысқан. Сондықтан олардың бiраз бөлiгi өз атомдарынан бөлiнiп дененiң iшiнде еркiн қозғала бастайды (мұндай электрондар – еркiн электрондар деп аталады). Осы электрондар өткiзгiште заряд тасымалдайды. Электрлеу кезiнде денелердiң толық заряды өзгере ме? Тәжiрибе жүргiзейiк. Электрометрдiң металл өзегiне металл диск орнатып, оның үстiне жұқа кенеп мата жабамыз, ал оның үстiне диэлектрик тұтқасы бар екiншi диск қоямыз. Жоғарғы дискнi оқшаулағыш қабатқа айналдыра үйкеп алып қояйық.
І. ДК. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу;
2. Оқушыларды түгендеу;
3. Сынып болмесінің тазалығын тексеру;
4. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру (жұмыс орны, отырыстары, сыртқы түрлері);
5. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. ДК. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.
А) теориялық білімдерін тексеру.
Ә) практикалық тапсырмаларын тексеру.
Б) есептерін тексеру.
V. ДК.Жаңа материалды меңгерту:
11б сынып
Сабақтың тақырыбы: Электр өрiсi туралы iлiмнiң дамуы. Зарядтың сақталу заңы. Кулон заңы.
Сабақтың мақсаты:
Сабақтың түрі:кіріктірілген сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Әңгіме, интеграция
Сабақтың көрнекіліктері: плакаттар, суреттер,
Сабақтың барысы:
І. ДК. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу;
2. Оқушыларды түгендеу;
3. Сынып болмесінің тазалығын тексеру;
4. Оқушылардың сабаққа
дайындығын тексеру (жұмыс
5. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. ДК. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.
А) теориялық білімдерін тексеру.
Ә)
практикалық тапсырмаларын
Б) есептерін тексеру.
V. ДК.Жаңа материалды меңгерту:
Нелiктен металдардан электр заряды өтедi, ал диэлектриктерден өтпейдi? Диэлектриктерде электрондар өз атомдарының ядроларымен мықтырақ байланысқандықтан дене iшiнде еркiн қозғалмайды. Металдарда электрондар ядролармен әлсiз байланысқан. Сондықтан олардың бiраз бөлiгi өз атомдарынан бөлiнiп дененiң iшiнде еркiн қозғала бастайды (мұндай электрондар – еркiн электрондар деп аталады). Осы электрондар өткiзгiште заряд тасымалдайды.
3. Электрлеу кезiнде денелердiң толық заряды өзгере ме? Тәжiрибе жүргiзейiк. Электрометрдiң металл өзегiне металл диск орнатып, оның үстiне жұқа кенеп мата жабамыз, ал оның үстiне диэлектрик тұтқасы бар екiншi диск қоямыз. Жоғарғы дискнi оқшаулағыш қабатқа айналдыра үйкеп алып қояйық. Сонда бiз электрометр стрелкасының ауытқығанын көремiз. Бұл кенеп пен үйкелген дискiде электр зарядының пайда болғанын көрсетедi (12, а-сурет).
Тәжiрибенi жалғастырайық. Ендi алып қойған дискiнi екiншi электрометр өзегiне тигiзейiк. Бұл электрометрдiң стрелкасы да тура сондай бұрышқа ауытқиды (бiрiншi электрометр сияқты) (12, б-сурет). Бұдан электрлеу кезiнде екi дискiде модулi жағынан бiрдей заряд алғанын көрсетедi. Осы зарядтардың таңбасы туралы не айтуға болады? Осы сұраққа жауап беру үшiн тәжiрибенi екi электрометрдi металл өткiзгiшпен жалғап аяқтайық. Бiз екi құралдың да стрелкалары төмен түскенiн көремiз. Зарядтардың бейтараптануы, олардың модуль жағынан тең, ал таңбалары қарама-қарсы болғанын көрсетедi (сондықтан олардың қосындысы нөлге тең). Осы және басқа да тәжiрибелер, электрлеу кезiнде денелердiң заряды сақталатынын, яғни толық заряд электрленуге дейiн нөлге тең болса, одан кейiн де нөлге тең болады. Нелiктен бұлай болады? Мысалы, эбонит таяқшаны жүнге үйкегенде, ол терiс, ал жүн оң зарядталатынын бiлемiз. Бұлай болу себебi үйкелу кезiнде эбонит таяқшада электрондар артық, ал жүнде электрондар саны кем. Осы кезде жүннiң және эбонит таяқшаның зарядтары модулi бойынша тең, ал таңбалары қарама-қарсы болады. Мұны, жүнде қанша электрон кем болса, эбонитте соншасы артық болатынымен түсiндiреміз. Жүндегi және эбониттегi толық электр заряды бұрынғыдай нөлге тең, демек заряд сақталады. Егер электрленушi денелердiң бастапқы зарядтары нөлге тең болмаған жағдайда да толық электр заряды сақталады. Мысалы денелердiң бастапқы зарядтарын q1 және q2деп, ал әсерлескеннен кейiн q1′ және q2′ деп белгiлесек, онда былай жазуға болады: q1′ + q2′ = q1 + q2 , демек, Денелердiң кез-келген өзара әсерлесулерi кезiнде олардың толық электр заряды өзгерiссiз қалады. Осы қорытынды электр зарядының сақталу заңы деп аталатын табиғаттың iргелi заңы болып табылады. Зарядтың сақталу заңын 1750 ж. Американың ғалымы және көрнектi саясаткерi Бенджамин Франклин ашқан. Ол алғашқы болып, оң «+» және «–» терiс зарядтар туралы түсiнiктi енгiзген.
Зарядталған электроскопты
(шыны пластикалары алынған) ауа сорғыштың
қалпағының астына қойып, одан ауаны
сорып тастаймыз. Сонда бiз ауасыз
кеңiстiкте де электрокоптың жапырақшалары
бiр-бiрiнен тебiлетiндiгiн
Электр өрiсi – кез-келген зарядталған денелердiң айналасында болады және заттардан ерекше, материяның айырықша бiр түрi болып табылады. Оны көру немесе ұстау мүмкiн емес. Электр өрiсiнiң бар немесе жоқ екендiгiн, тек оның әсерi арқылы бiлуге болады.
Электр өрiсiнiң негiзгi қасиеттерi қарапайым тәжiрибелер арқылы анықталады.
1. Зарядталған дененiң электр өрiсi, осы өрiстегі кез-келген зарядталған денеге қандай да бiр күшпен әсер етедi.
Зарядталған денелердiң әсерлесуiн зерттеуге қойылған тәжiрибелер осыны көрсетедi. Мысалы, зарядталған гильза электрленген таяқшаның өрiсiнде тарту күшiнiң әсерiнен оған жақындайды (13-суретке қараңыз). 2. Зарядталған денеге жақын аралықта өрiс күштiрек, ал алыста әлсiздеу.
Мұны тексеру үшiн тағы да зарядталған гильзамен жасалған тәжiрибенi қарастырайық (13-сурет). Гильзаны тiрегiмен бiрге зарядталған таяқшаға жақындата түсейiк. Бiз гильза таяқшаға жақындаған сайын жiптiң вертикальдан ауытқу бұрышы үйкейе беретiнiн көремiз (15-сурет). Бұрыштың үлкеюi, гильза электр өрiсiнiң көзiне (зарядталған таяқшаға) жақындаған сайын оған өрiс соғұрлым көбiрек күшпен әсер ететiндiгiн көрсетедi. Осыдан, зарядталған денеге жақындаған сайын оның өрiсiнің күшейетініне көз жеткiземiз.
Сонымен, зарядталған
таяқша ғана өз өрiсiмен зарядталған
гильзаға әсер етiп қоймай, гильза да
өз өрiсiмен таяқшаға әсер етедi екен.
Зарядталған денелердiң
2. Электр
зарядтарының вакуумдегі және
диэлектриктегі өзара
-вакуумде, ; диэлектрикте, ; мұндағы
3. Нүктелік зарядтардың
арақашықтығынан өлшемі
VІ. ДК. Оқытылып отырған оқу материалын қабылдаудағы оқушы түсінігін тексеру.
§ 8.1-8.3 дайындық сұрақтарын талдау.
VІІ. ДК. Оқытылып отырған оқу
материалын бекіту немесе
15-жаттығу (2). Есептер шығарту
VIІI.ДК. Бағалау. Үй тапсырмасын беру: §8.1-8.3 дайындық сұрақтары
11б сынып № 3 сабақ ____________________
Сабақтың тақырыбы: Электр өрісінің кернеулігі. Электр өрісінің күш жұмысы. Электр өрісінің потенциалы.
Сабақтың мақсаты:
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Әңгіме, сұрақ-жауап, топтау.
Сабақтың көрнекіліктері: плакаттар, суреттер,
Сабақтың барысы:
І. ДК. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу;
2. Оқушыларды түгендеу;
3. Сынып болмесінің тазалығын тексеру;
4. Оқушылардың сабаққа
дайындығын тексеру (жұмыс
5. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. ДК. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.
А) теориялық білімдерін тексеру.
Ә)
практикалық тапсырмаларын
Б) есептерін тексеру.
ІІІ.ДК Білімді жан-жақты тексеру./ ІV. ДК. Жаңа материалды қабылдауға әзірлік, мақсат қою.
Бүгінгі негізгі мақсатымыз оқулық бойынша радиобайланыс толқындармен танысамыз.
V. ДК.Жаңа материалды меңгерту:
1. Электр өрісінің кернеулігі өлшем бірлігі немесе
А) -вакуумде нүктелік зарядтан r-қашықтықтағы
-диэлектрикте нүктенің кернеулігі.
Ә) -зарядталған жазық өткізгіштің электр өрісінің кернеулігі.
2. Электр өрісі
3. Біртекті электр өрісінде
электр күштерінің жұмысы
4. Потенциалдық өріс жұмысы жолдың пішініне тәуелсіз өріс.
5. -өріс нүктесінің потенциалы. ; U-электрлік кернеу. ; өлшем бірлігі .
6. Өріс кернеуі мен кернеулік арасындағы байланыс
VІ. ДК. Оқытылып отырған оқу материалын қабылдаудағы оқушы түсінігін тексеру.
§8.4-8.6 дайындық сұрақтарын талдау.
Оқушылардың жаңа сабақты
меңгерудегі білім-білік
VІІ. ДК. Оқытылып отырған оқу
материалын бекіту немесе
15-жаттығу (9)
Жауабы:
Берілгені:
q1=9*10-6Кл х-бірінші зарядтан кернеулігі 0-ге тең нүктеге дейінгі аралық
q2=9*10-6Кл -есептің шарты. Суперпозиция принципін пайдаланып
r=8см , осыдан
Т/к х-?
VIІI.ДК. Бағалау. Үй тапсырмасын беру: §8.4-8.6; 16-жаттығу (1-3)
11б сынып
№ 4 сабақ
Сабақтың тақырыбы: Электр сыйымдылық. Конденсаторлардың құрылысы және түрлері, электр өрісінің энергиясы.
Сабақтың мақсаты:
Сабақтың түрі: кіріктірілген сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: лекция, сұрақ-жауап, салыстыру, топтау, электр схемасын оқу.
Сабақтың көрнекіліктері: плакаттар, суреттер, конденсаторлар жиыны, лейден банкасы, электронды оқулық.
Сабақтың барысы:
І. ДК. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу;
2. Оқушыларды түгендеу;
3. Сынып болмесінің тазалығын тексеру;
4. Оқушылардың сабаққа
дайындығын тексеру (жұмыс
5. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. ДК. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.
А) теориялық білімдерін тексеру.
Ә)
практикалық тапсырмаларын
Б) есептерін тексеру.
ІІІ.ДК Білімді жан-жақты тексеру./ ІV. ДК. Жаңа материалды қабылдауға әзірлік, мақсат қою.
1. Өткізгіштер
мен диэлектриктердің сыртқы
өріс жоқ болғандағы
2. Электр өрісінде
өзін қалай ұстайды,
3. Электростатикалық индукция, поляризация қандай құбылыстар?
4. Ортаның диэлектрик өтімділігі?
5. Кулон заңы
диэлектрикте қалай
6. Электр өрісінің
кернеулігін диэлектрикте
V. ДК.Жаңа материалды меңгерту:
1. Өткізгіштің
электр сыйымдылығы өлшем
2. Конденстаор ұғымын ендіру, оның сыйымдылығы , конденсатор сыйыдылығы, оның өлшемімен диэлектриктің қалыңдығына байланысты. , ал астарлар саны п болса
3.Конденсаторларды
өзара жалғауды электрондық
А) Конденсаторларды тізбектей жалғағанда
Ә) Параллель жалғағанда
4. Конденсатор энергиясы немесе электр өрісі энергиясының тығыздығы ; өлшем бірлігі –Дж/м3
VІ. ДК. Оқытылып отырған оқу
материалын бекіту немесе
№ |
тізбектей |
Параллель |
1 |
q1= q2= q3=… qn; |
q= q1+ q2+ q3+…+ qn; |
2 |
U=U1+ U2+ U3+ …+Un; |
U=U1= U2= U3= …=Un |
3 |
|
|
4 |
|
q: q2: q3…=C1:C2:C3 … |
Берілгені:
C1=60 мкФ Кулон заңынан әр шардың заряды
Информация о работе Электр өрiсi туралы iлiмнiң дамуы. Зарядтың сақталу заңы. Кулон заңы