Автор работы: Пользователь скрыл имя, 13 Мая 2013 в 19:27, курсовая работа
Діяльність учителя надзвичайно багатогранна. Кожного дня і на кожному уроці він має вирішувати цілий комплекс завдань з навчання, виховання і розвитку своїх учнів. Складність його праці обумовлена не лише широким колом його завдань, а й зміною, неповторюваністю будь-якої педагогічної ситуації, яка не дає можливості раз і назавжди знайти краще із розв'язань. Адже добре відомо, що копіювання навіть дуже вдалого уроку в іншому класі або уроку колеги може бути вкрай невдалим.
Вступ
Історія виникнення технології
Концептуальні положення
Мета технології групової навчальної діяльності –
розвиток дитини як суб’єкта навчальної діяльності
Зміст технології групової навчальної діяльності учнів
Робота в малих групах
Типи уроків з груповими формами роботи
Конспекти уроків
Висновок
Література
Наведемо приклад такої
сумісної' діяльності груп, коли
має місце повторення
Якщо ж програма
включає титри, то бажано
Зауважимо лише: якщо
вивчається новий навчальний
матеріал і навчальна програма
насичена контрольними
Організовуючи діяльність учнівських груп з комп'ютером, вдається "прогнати" програму за той же час кілька разів. Крім того, всі питання програми з'ясовуються повністю.
VII. Конспекти уроків
Н.І. Козич,
учитель фізики Білокамінська СЗШ, Львівська обл.
ЯВИЩЕ ТЕРТЯ, СИЛА ТЕРТЯ. ВИДИ ТЕРТЯ. ПІДШИПНИКИ
Мета. Встановити залежність
сили тертя від тиску і роду
поверхонь стичних тіл; удосконалювати
навички вимірювання і
— на кожний робочий стіл; кодоскоп.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних
знань та активізація
Задача 2. Один хлопчик штовхає санки ззаду із силою 20 Н, а другий тягне їх за мотузок із силою 15 Н. Зобразити ці сили графічно, вважаючи, що вони напрямлені горизонтально.
Задача 3. Скільки важить бензин об'ємом 25 л? Зобразити вагу графічно.
Задача 4. Яка сила тяжіння діє на слона масою 4 т? Зобразити силу тяжіння графічно.
Чотири учні розв'язують
задачі зі збірника за
Решта учнів розв'язують
задачі усно. Тексти цих задач
проектуються на «кран за
Яка сила тяжіння діє на тіло масою 100 кг?
Яка вага нерухомої людини масою 70 кг?
Яка маса каменя, якщо його вага 100 Н?
Дві сили 2 Н і 5 Н
дають рівнодійну: 10 Н, 7 Н, 5 Н, 2 Н,
З Н, 8 Н. Які із зазначених
відповідей можуть бути
Яка рівнодійна двох
сил 15 Н і 25 Н, якщо вони
напрямлені вздовж однієї
Яка рівнодійна двох сил 45 Н і ЗО Н, якщо вони напрямлені у протилежні боки?
Два учні виконують
експериментальні завдання за
допомогою обладнання, що знаходиться
на демонстраційному столі.
Завдання 1. До динамометра,
що закріплений у штатииві, підвісити
один тягарець, а потім другий.
Визначити рівнодійну двох сил,
Завдання 2. Прикласти
до демонстраційного
Після розв'язання усних
задач і виконання
Мотивація навчальне»
діяльності та повідомлення
ІІІ. Засвоєння нових знань
Французький фізик
та військовий інженер Кулон
Шарль Огюстен у 1781 році дослідив
тертя кочення і ковзання. Сьогодні
ми проведемо досліди для
Учитель пропонує самостійно,
використавши підручник,
Способи вимірювання
сили тертя різних видів
Вивчення особливостей сили тертя здійснюється за допомогою екапери-І ментів, які учні виконують групами за робочими столами.
IV. Груповий експеримент
Експеримент І. Порівняння сил тертя спокою, ковзання і кочення. Прилади: динамометр лабораторний, дерев'яний брусок, 2 тягарці, 2 скляні короткі трубочки (або круглі олівці).
Порядок роботи
Виміряти і записати
в зошит вагу бруска з
Виміряти максимальну силу тертя спокою. Для цього потрібно покласти брусок на стіл, а на нього два тягарці; плавно потягнути динамометр і писати його покази перед початком руху бруска.
Виміряти силу тертя
ковзання бруска з тягарцями
грі його рівномірму русі по
столі. Для цього потрібно
два тягарці; плавно потягнути динамометр і писати його покази перед початком руху бруска.
Виміряти силу тертя ковзання бруска з тягарцями при йсіго рівнемір му руа по стопі. Для цього потрібно переміщувати брусок рівномірно за д< помотаю динамометра. Записати результати вимірювань.
Виміряти силу тертя
кочення. Для цього потрібно
покласти брусок з тягарцем
на дві скляні трубочки (круглі
олівці) і переміщати його рівномірно
за допомогою динамометра.
Дати відповіді на питання. Яка сила більша:
максимальна сила тертя спокою чи сила тертя ковзання? —сила тертя ковзання чи сила тертя кочення?
максимальна сила тертя спокою чи вага тіла?
Експеримент №2. Вивчення залежності сили тертя ковзання від роду поверхонь, що стикаються.
Прилади і матеріали: динамометр, лінійка, брусок з тягарцями, листок м перу, шліфувальний папір.
Порядок роботи
1. Виміряти силу тертя
ковзання при рівномірному
—лінійці; —листку паперу; —шліфувальному папері. ,
2. Порівняти одержані значення сил тертя у трьох випадках і зробити висновок про залежність сили тертя від роду поверхонь стичних тіл.
Експеримент №3. Вивчення залежності сили тертя ковзання від сили тиску і від площі поверхонь тіл, що труться.
Припади: динамометр, лінійка, брусок з двома тягарцями.
Порядок роботи
Покласти на лінійку брусок більшою гранню, на нього — один тягарець і ним міряти силу тертя ковзання.
Покласти на брусок два тягарці і виміряти силу тертя ковзання.
Покласти брусок з двома тягарцями меншою гранню на лінійку і виміряти силу тертя ковзання.
Дати відповіді на
запитання: «Чи залежить сила
тертя ковзання від: и) сили
тиску; б) площі поверхонь тіл,
V. Осмислення і узагальнення знань
Після виконання
VI. Робота з підручником та поглиблення знань
Учні самостійно опрацьовують
§25 (с. 77) від слів «Сили тертя
відіграють...» до кінця
Після опрацювання
учнями матеріалу підручника
здійснюється поділ класу на
малі групи. У групах учні
обговорюють та відповідають
на запитання, написані на
Запитання першої картки
Наведіть приклади, які свідчать, що тертя може бути корисним.
Яке значення тертя в побуті?
Які є засоби збільшення і зменшення тертя в побуті?
Які підшипники
Як побудований підшипник ковзання?
Підшипник якого виду зменшує тертя помітніше?
Запитання другої картки
Наведіть приклади, які свідчать, що тертя може бути шкідливим.
Яку шкоду завдає тертя машинам та верстатам?
Якими способами можна зменшити тертя?
Як побудований кульковий підшипник?
Яка відмінність у будові кулькових і роликових підшипників?
Чому потрібно змащувати підшипники кочення?
Представник групи,
яка першою виконала завдання,
доповідає усьому класові.
Пізніше виступає представник
від груп, що опрацьовували завдання
картки другого виду. Його доповнюють
представники груп з
VI. Підсумок уроку
Оцінюється робота
учнів, робляться записи у
VII. Домашнє завдання
§25, вправа 1 і завдання до §25.
ЗАКОНИ РУХУ, СИЛИ В ПРИРОДІ
Р. ДЕСЯТНЮК, учитель фізики
Руднянської школи, Київська обл.
Учитель. Слово «сила»
в повсякденній мові має
І. Розминка «Тільки про сили»
Запитання І команді
1.3 літака на парашуті
скинули вантаж, прикріплений до
строп через динамометр. Парашут
із вантажем досягає певної
швидкості руху, а далі опускається
рівномірно. Як змінювалися покази
динамометра під час падіння
вантажу, якщо його маса
1 етап — падіння вантажу з нерозкритим парашутом. У цьому раз покази динамометра дорівнюють нулю
етап—падіння з розкритим
парашутом; зростає сила опору
повітря, яка більша за силу
тяжіння. Вантаж падає
етап — під час
рівномірного опускання
Під дією яких сил
Земля обертається навколо
Як треба тягнути за кінець нитки, намотаної на котушку, щоб котушка: а) віддалялася від вас;
б) наближалася до вас?
Запитання II команді
і. Що показує динамометр, якщо маса стержня дорівнює 5 кг? (Оскільки гусита матеріалу, з якого зроблено стержень, на всій довжині стала, то сили тиску зліва і справа однакові. Отже, динамометр покаже 25 Н.)
2. Чому людина може бігти по тонкому льоду і не може стояти на ньому, не провалюючись?
(Результат дії сили на тіло залежить не лише від її значення, а й від часу дії. Коли людина біжить по тонкому льоду, час дії сили тяжіння дуже малий і за цей короткий інтервал часу лщ не встигає провалитися.)
3. Чи можна на край
стола покласти плоску коробку
від цукерок так, щоб її
(У коробку треба покласти
важкий предмет і тією
II. Конкурс «Увага! Невагомість!»
Учитель. Невагомість — це дивний стан. Дивним є те, що за наявності сил тертя зникає вага тіла. Фізики з цього приводу жартують: «В умовах невагомості все виглядає так, як в умовах вагомості, за винятком відсутності ваги, у зв'язку з чим при невагомості все виглядає, як в умовах вагомості».
1. Чи можна писати в умовах невагомості ручкою з пером?
(Так. Дія такої ручки
грунтується на явищі
2. Космонавт, переміщуючись
у кабіні космічного корабля,
зробив необережний рух і