Автор работы: Пользователь скрыл имя, 19 Ноября 2013 в 17:38, курсовая работа
Сучасна педагогічна наука вважає ознайомлення дітей з предметним світом основою всебічного розвитку дитини. Саме заняття з ознайомлення з навколишнім світом можуть забезпечити розвиток усіх потреб дитини в емоційному спілкуванні з дорослими і однолітками, у різноманітній діяльності, у пізнанні дійсності. Оволодіння зовнішнім світом, присвоєння його людиною і є процес, в результаті якого втілені у зовнішній формі вищі людські здібності стають внутрішнім надбанням його особистості, його здібностями, справжніми «органами його індивідуальності.
Вступ 3
Розділ І. Теоретико-методологічні підходи до особливостей використання дидактичної гри в процесі ознайомлення дітей молодшого дошкільного віку з предметами 5
1.1. Ігрова діяльність в процесі розвитку особистості дитини як педагогічна проблема……………………………………………………………………………..5
1.2 Загальна характеристика досвіду використання ігрової діяльності молодших дошкильників……………………………………………………………9
1.3. Дидактична гра як основний метод ознайомлення дітей молодшого дошкільного віку з предметами …..13
Розділ ІІ.Практичні материали за темою дослідження……………………….20
Висновки …………………………………………………………………...34
Список літератури……………………………………………………………….36
Уже від самого початку гри — у повідомленні задуму й змісту —дуже важливі образна лаконічна мова вихователя, чуйна увага до дітей. Повідомляючи дошкільнятам правила гри, педагог формулює їх коротко й виразно; робить "пробний хід". В іграх зі старшими дітьми (якщо тут є елемент змагання) можна запропонувати комусь повторити правила. Слід дати малим змогу зрозуміти, що недостатнє засвоєння правил впливає на хід і результат гри.
У процесі гри велике значення мають темп і ритм. Повільний хід, тривале очікування черги призводять до втоми, а занадто швидкий темп збуджує дітей, спричиняє нечіткість ігрових дій або й сварки. Вихователь, беручи участь у грі, встановлює той жвавий темп, який не викликає поспіху й водночас неважкий для дітей. Виступаючи в ролі учасника гри, він не перестає бути педагогом, спрямовує гру репліками, запитаннями, непомітно підтримує ініціативних дітей і зусилля слабших, створює умови для прояву самостійності. Своїми діями, виконанням правил подає приклад вихованцям, оцінює неправильні дії I запобігає їм. Однак не кожна гра потребує оцінки як такої, бо вона вже є
в самому результаті. Аналіз може зруйнувати настрій дітей, знизити ігровий інтерес. Особливо слід бути обережними щодо оцінювання гри, якщо вона має сюжетний характер і діти виступають у певних ролях. Тож, оцінюючи гру, вихователь має підтримувати радість від неї в усього колективу або групи дітей.
Закінчуючи гру, педагог підтримує інтерес до подальших ігор: "Наступного разу ми гратимемо ще цікавіше..."
Кожна гра може мати кілька варіантів, які поступово ускладнюються залежно від результатів розв'язання завдань. Знаючи вимоги програми й особливості дидактичної гри, вихователь створює нові ігри, вводячи їх до фонду педагогічних засобів.
Заняття 1
Мета: створення емоційного благополучного мікроклімату в групі, закріплення вміння дітей представитися незнайомій людині, продовження ознайомлення з геометричними фігурами.
Гра «Чарівний м'яч»
Мета: закріплювати вміння
ставати в коло, створювати емоційний
комфорт для спілкування
Дорослий просить дітей стати в коло. У нього в руках м'яч: «Діти, сьогодні вранці в своєму кабінеті я знайшла цей м'яч. Він чарівний. Він вміє розмовляти. Коли м'ячик дізнався, що я йду до вас у гості, то став проситися взяти його з собою. Тому ми сьогодні до вас удвох прийшли. Я знаю, як вас звуть, а м'ячик не знає. Ми зараз з ним познайомимося. Приготуйте ручки. Кому в руки я дам чарівний м'ячик, той голосно і чітко скаже, як його звуть». Дорослий обходить з м'ячем по черзі всіх дітей.
Пальчикова гімнастика, сидячи в колі на паласі.
Гра «Сховалися від дощику» (форма)
Попередньо виготовляються геометричні фігури і три малюнки парасольок. Дорослий викладає під кожну парасольку по одній геометричній фігурі, це зразок для дітей.
Ігрова ситуація: «У теплий сонячний день вийшли геометричні фігурки погуляти. Як раптом на небі з'явилася величезна сіра хмара, закрила сонечко і пішов дощик. Квадратики, кружечки і трикутниками треба сховатися від дощу, щоб не промокнути. А куди ж сховатися?»
Діти: «Під парасольки».
Дорослий: «Вірно, але подивіться, під червоною парасолькою сховаємо тільки кола, під зеленим - квадрати, під синім - трикутники».
Діти по одному виконують дії.
Гра «Збери крапельки в стакан» (колір)
Перед дітьми на столі розкладаються вирізані кольорові кружечки різного кольору. Запросити дітей зібрати крапельки в склянку, але перед цим дорослий поклав в кожну склянку по одній крапельці різного кольору, промовляючи свої дії: «У цей стаканчик покладу крапельку синього кольору, наберемо повний стакан однакових крапельок». На цьому занятті використовуються кольори: червоний, синій, жовтий.
Гра «Грибочки і їжачок» (величина)
На фланелеграфі - ліс, три грибочки різного розміру. З'явився їжак. Він просить дітей допомогти йому розібратися де найбільший, де великий, а де маленький грибок. Дітям необхідно назвати, показати і поставити по порядку.
Підсумок заняття: Їжачок дякує дітей за допомогу, називаючи їх по іменах.
Заняття 2
Мета: створення сприятливого емоційного фону; формування сприйняття окремих властивостей предметів: форми, кольору і величини.
Гра «На що схожа ця фігура»
Мета: вчити дітей групувати предмети за формою.
Дітям пропонуються геометричні фігури - коло, трикутник, квадрат. Дорослий називає їх. Просить дітей знайти предмети в кімнаті або на вулиці, схожі на ці фігури. По можливості дає дітям обвести руками по контуру ці предмети (м'яч, обруч, кубик, тарілку, акваріум і т.д.).
Гра «Допоможи рибкам» (на фланелеграфі)
На фланелеграфі - море, великі рибки - мами трьох кольорів (жовтого, червоного, синього) та багато маленьких рибок тих же кольорів. Дорослий розповідає дітям, що мами виплили з дітками на прогулянку, раптом на морі піднявся вітер, море зашуміло, захвилювалися, маленькі рибки заплуталися в водораслях і загубилися. «Діти, давайте допоможемо малькам знайти своїх матусь. Якого кольору мама рибка, такого кольору і мальки».
Гра «Великий і маленький предмет»
Мета: розвивати сприйняття величини, вчити порівнювати.
Дітям показують парні предмети, які відрізняються за величиною, називаючи її: Це великий м'ячик, це маленький м'ячик (стіл, грибок, кубик, лялька, відерце, лопатка і т.д.)
Дорослий:
Де великий грибок? Де маленький грибок?
Принеси маленький м'ячик, принеси великий.
Потім дорослий показує на предмет, діти називають величину.
Пальчикова гімнастика
Мета: розвиток дрібної моторики рук.
Вправи:
збираємо ягоди;
пальчики вітаються;
пальчики купаються;
замок;
пальчики ходять в гості, крокують;
бінокль;
зайчики в лісі.
Сумісний розгляд картинок в книзі «Де ми були влітку» серії «Карапуз»
Мета: розширювати знання дітей про навколишній світ, активізувати мову і увагу дітей, розвиток емоційного світу дітей.
Питання:
спонукають дітей знайти і показати ті чи інші зображення;
спонукають дітей будувати прості фрази;
спонукають дітей співчувати, співпереживати;
привертають увагу дітей до причин та наслідків емоційних станів (хлопчик радіє, бо знайшов гриб, грає з собакою і т.д.)
Підсумок заняття: словесне заохочення кожної дитини, слова подяки.
Заняття 3
Мета: закріплення знань про ознаки осені, отриманих на мовних заняттях; вчити називати кольори, закріплювати вміння порівнювати предмети за кольором.
Бесіда про осінь
Питання:
Яка зараз пора року?
Як змінилася природа восени?
Якого кольору листя на деревах?
Куди пташки відлітають на зиму?
Яка погода на вулиці?
Гра «Підбери кулька» (колір)
Педагог: «Діти, у нас сьогодні свято, чудовий настрій, давайте прикрасимо нашу групу. Візьміть кожен по прапорця (вирізані з кольорового картону). А тепер підберіть повітряну кульку за кольором схожий з вашим прапорцем. Назвіть якого кольору у вас кульку і прапорець. Давайте прикрасимо групу».
Гра «Посади на свою лавочку» (форма)
Заздалегідь приготовані геометричні фігури і лавочки з картону (на столі).
Педагог: Діти, поки ми вами прикрашали групу, хтось тут у нас розшумівся. Давайте підійдемо ближче і подивимося, що тут відбувається. А-а, мені все стало зрозуміло. Це геометричні фігурки вийшли на прогулянку, бігають, стрибають, граються. Здається вони вже втомилися, давайте ми їм запропонуємо відпочити на лавочках. Трикутники посадимо на цю лавочку, кружечки - на іншу лавку, квадрати - на третю. А тепер кожен візьме по фігурці і «посадить» на ту, на якій сидять точно такі ж геометричні фігури.
Гра «Обери гудзички» (величина)
Педагог разом з дітьми розкладає гудзики на групи: найбільші, великі, маленькі і т.д. Розглядаючи розміри гудзиків, порівнює, прикладає гудзичок до гудзичку. Дорослий активізує мову дітей.
Розповідаємо вірші руками.
Мета: зняття напруги, монотонності мови, дотримання мовних пауз; формування правильної вимови; розвивати уяву; активізувати розумову діяльність детей.
Гілочки на яблуньці повисли від печалі |
Руки вгорі, «дерево», нахили тулуба і рук в сторони на кожне слово |
Яблука на гілочках висіли і нудьгували |
Руки вгорі, кисті рук вільно опущені вниз, помахи кистями рук на кожне слово |
Дівчатка і хлопчики гілки розгойдали |
Нахил тулуба вперед, руки роблять розмашисті руху в сторони (як маятник) на кожне слово |
Яблучка о землю голосно застукотіли |
Ляскаємо долонями по колінах |
.
Заняття 4
Тема. ПОДОРОЖ З ЇЖАЧКОМ
Програмовий зміст: Ознайомлення із навколишнім: вчити дітей розпізнавати предмети за суттєвими ознаками, правильно їх називати, виокремлювати характерні ознаки, якості та властивості предметів, відповідати на запитання «який?» познайомити з новим словом «городина» формувати уміння складати речення.
Ознайомлення із навколишнім: вчити дітей розпізнавати предмети за суттєвими ознаками, правильно їх називати, виокремлювати характерні ознаки, якості та властивості предметів, відповідати на запитання «який?» познайомити з новим словом «городина» формувати уміння складати речення.
Ліплення: закріпити прийоми ліплення предметів округлої форми.
Розвивати уважність, зосередженість; виховувати інтерес до заняття.
Матеріал: спортивний інвентар, картинки із зображенням овочів, дидактичні ігри «Чарівна торбинка», «Сад — город», глина.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Вихователь. У сосновому лісочку, на зеленому горбочку біля великого куща калини жив собі їжачок-хитрячок. Він був дуже допитливий і любив подорожувати. Одного разу він вирушив у дорогу. Підемо разом з ним? Можливо, щось цікаве побачимо, але спочатку потрібно подолати перешкоди.
Діти підлазять під дугу, проходять по лаві-місточку, стрибають з обруча в обруч — по горбочках.
— Погляньте, діти, що за кошик на нашій стежинці? Кошик ворушиться, і їжачок злякався. Давайте запитаємо, хто в кошику живе.
Діти запитують, а з кошика лунає голос: «Коли відгадаєте загадки, побачите нас».
— Діти, допоможемо їжачкові?
Загадки
Сидить баба на грядках, Вся закутана в хустках. (Капуста)
Сидить дівчина в коморі, )А коса її на дворі. (Морква)
Я гірка і завжди свіжа, Всім подобаюсь, одначе Хто мене ножем уріже, Неодмінно сам заплаче. (Цибуля)
Вихователь по черзі викладає овочі на стіл.
— Як назвати їх одним словом? (Овочі)
— Діти, а їжачок цікавиться, де ростуть овочі. (Нагороді, на землі або під землею)
— Давайте разом з їжачком пограємо у гру «Скажи який».
Діти беруть по черзі овочі Я описують: капуста — зелена, велика, соковита, кругла, смачна. Огірок... Кавун...
— Діти, а ще я познайомлю вас з новим словом. Всі овочі можна назвати словом «городина», бо вони ростуть на городі.
Погляньте, будь ласка, на цю картину.
Вихователь виставляє картину «Збір урожаю».
— Що люди роблять восени на городі? (Збирають врожай.)
— Давайте подаруємо їжачкові чарівну торбинку з овочами, щоб він розповів про них своїм дітям.
Заняття 5
Тема. ВЕЛИКИЙ І МАЛЕНЬКИЙ
Програмовий зміст
Математика: вчити розрізняти величину предметів, правильно вживати відповідні слова; вчити групувати однорідні предмети, що чітко відрізняються за величиною (великий, малий).
Ліплення: закріплювати вміння самостійно визначати величину; вчити дітей ліпити «млинці», скочувати кульку, розплющувати її, стискувати долонями.
Розвивати дрібні м'язи пальців рук, бажання доводити розпочату справу до кінця, пам'ять, мислення, увагу.
Виховувати інтерес до ігор, посидючість, зосередженість.
Матеріал: іграшка-мотрійка, іграшки та овочі різного розміру, глина.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Вихователь загадує загадку.
Зростом різні всі подружки, але схожі друг на дружку. Одна в одну поховались, одна іграшка зосталась.
Діти відгадують.
Чути стук у двері. З'являється мотрійка. Вихователь знову читає загадку й показує дії з мотрійками.
Потім вихователь звертає увагу на величину мотрійок, запитує у дітей:
— Аня, де велика мотрійка?
— Коля, а де маленька мотрійка?
Вихователь хвалить дітей.
— Добре, молодці, малята.
Мотрійки завітали до нас, щоб погратися нашими іграшками. Давайте ми підберемо іграшки їм за розміром. Для великої мотрійки — великі іграшки, а для маленької — маленькі іграшки. Погляньте, що це стоїть на наших поличках?
Діти розглядають, правильно називають іграшки і групують їх за розміром.
П'ять ляльок дерев'яних, Кругловидих і рум'яних. В різнобарвних сарафанах На столі у нас живуть, їх мотрійками всі звуть.
Вихователь. Погляньте, діти, до кожного з вас прийшли мотрійки. Сідайте за столики й розгляньте їх. Зараз ми будемо їх пригощати
Комплексні заняття в ДНЗ. Розробки занять для дітей 4-6 років
Молодша група
овочами. Для великої мотрійки підберімо великі овочі, а для маленької мотрійки — маленькі овочі.
Діти уважно розглядають картки, порівнюють предмети за величиною і відповідно до їхнього розміру кладуть до своєї мотрійки.
Вихователь. Пригостили мотрійок, вони вам дуже вдячні. Азараз час їм збиратися на прогулянку.
Діти уважно розглядають картки із зображенням одягу, порівнюють їх за величиною і відповідно до цього кладуть ту чи іншу картку до своєї мотрійки.
Вихователь. Мотрійки дуже раді, що їх діти одягли й почастували, і хочуть з нами пограти.