Автор работы: Пользователь скрыл имя, 21 Июня 2013 в 20:43, курсовая работа
Дидактична гра – це практична групова вправа з вироблення оптимальних рішень, застосування методів і прийомів у штучно створених умовах, що відтворюють реальну обстановку. Під час гри в учня виникає мотив, суть якого полягає в тому, щоб успішно виконати взяту на себе роль. Отже, система дій у грі виступає як мета пізнання і стає безпосереднім змістом свідомості школяра.
Вступ
1. Формування пізнавального інтересу учнів із біології засобами дидактичної гри
2. Розробка дидактичних ігор з біології (6 клас)
3. Висновки
4. Література
Додатки
Проводити , створювати ігрові ситуації, важливо на кожному уроці.
Систематичне використання ігор підвищує ефективність навчання. Дидактичні ігри добираються відповідно до програми.
РОЗРОБКИ ДИДАКТИЧНИХ ІГОР З БІОЛОГІЇ (6 КЛАС)
ТЕМА: РОЗМНОЖЕННЯ ШАПКОВИХ ГРИБІВ.
Л.р. № 19. БУДОВА І РІЗНОМАНІТНІСТЬ ВИЩИХ ГРИБІВ.
МЕТА: ОЗНАЙОМИТИ УЧНІВ З ТИПАМИ РОЗМНОЖЕННЯ ШАПКОВИХ ГРИБІВ. ФОРМУВАТИ ВМІННЯ ПРАЦЮВАТИ ЗА ІНСТРУКТИВНИМИ КАРТКАМИ ПРИ ВИКОНАННІ ЛАБОРАТОРНОЇ РОБОТИ.
ОСНОВНІ ТЕРМІНИ: гриб, шапковий гриб, вищі гриби, грибниця, міцелій, гіфи, спорангії, плодове тіло, їстівні гриби, отруйні гриби.
ОБЛАДНАННЯ: інструктивні картки для виконання лабораторної роботи, підручник, макети шапкових грибів.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.
ІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Розповідь учителя з елементами бесіди. Складання схеми.
Гриби можуть розмножуватися трьома способами:
— вегетативним, тобто шляхом поділу міцелію на окремі частини. Кожна з них дає початок розвитку нового гриба (якщо це одноклітинний гриб, то він розмножується простим поділом клітини або брунькуванням);
— нестатевим, за якого гриб формує спеціалізовані клітини — спори. Спори утворюються зовнішньо, на кінчиках особливих гіфів або внутрішньо, у своєрідних спорангіях. Спори легко розносяться вітром, водою, за допомогою комах тощо. Зріла спора, якщо потрапить у сприятливі умови, проростає і утворює новий міцелій;
— статевим, який здійснюється завдяки утворенню жіночих та чоловічих статевих клітин — гамет. У результаті злиття жіночих та чоловічих гамет утворюється зигота. Особливістю статевого розмноження деяких грибів є формування спор безпосередньо із зиготи або на кінчиках гіфів, що виростають із зиготи (сумчасті гриби).
2. РОЗМНОЖЕННЯ ГРИБІВ
ВЕГЕТАТИВНЕ НЕСТАТЕВЕ СТАТЕВЕ
Пори – спорангії аскоспори і
Конідії – у вищих базидіоспори
процесу
Царство |
Наявність клітинної стінки |
Тканини |
Спосіб живлення |
Необмежений ріст |
Гриби |
||||
Однодольні |
||||
Дводольні |
ІІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ.
Виконання лабораторної роботи № 19.
Тема: Будова і різноманітність вищих грибів.
Мета: вивчити будову вищих шапкових грибів; з`ясувати особливості будови плодового тіла ; навчитися розрізняти трубчасті і пластинчасті гриби.
Матеріали та устаткування: муляжі плодових тіл шапкових грибів, малюнки, листівки, підручник.
Хід роботи
2. Розгляньте нижчий бік шляпки трубчастого і пластинчастого грибів. Переконайтеся у наявності великої кількості трубочок у трубчастого гриба. Розгляньте пластинки у пластинчастого гриба.
3. Дидактична гра “Відгадай грибочок” – учням даються фотокартки, листівки, малюнки. Вони повинні розподілити запропоновані гриби на пластинчасті і трубчасті. Назви записати в зошит у два стовпчики.
4 . Висновки.
ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Параграф 65.
Підготувати повідомлення “Різноманітність грибів”.
УРОК 56
ТЕМА: РІЗНОМАНІТНІСТЬ ГРИБІВ. ГРИБИ-ПАРАЗИТИ. ЗНАЧЕННЯ ПРЕДСТАВНИКІВ ЦАРСТВА У ПРИРОДІ І ЖИТТІ ЛЮДИНИ.
МЕТА: ОЗНАЙОМИТИ УЧНІВ
З РІЗНОМАНІТНІСТЮ ЦАРСТВА
ОСНОВНІ ТЕРМІНИ: цвільові гриби, шапкові гриби, гриби-паразити, дріжджові гриби, пініцелін, мукор.
ОБЛАДНАННЯ: таблиці “Царство Гриби”, “Будова шапкового гриба”, “Цвілеві гриби”, “Дріжджі”.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.
ІІ. ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ УЧНІВ.
Дидактична гра “Цікавинка” – учням було задано домашнє завдання підготувати повідомлення про різноманітність грибів. Відповідають ті учні, котрі можуть повідомити щось цікаве пов’язане з грибами.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1) Повідомлення учнів:
2) Дидактична гра “Малюночок-конс
3). Розповідь учителя про значення грибів.
Гриби відіграють важливу роль у круговороті речовин у природі. Розкладаючи органічні речовини відмерлих рослин і тварин, вони роблять їх доступними для автотрофів, беруть участь в утворенні родючого шару ґрунту – гумусу. Крім того, гриби виконують велику санітарну роботу з очищення середовища.
Гриби є цінним харчовим продуктом, хоча їхні білки засвоюються тільки на 58 – 85 %, значно гірше, ніж рослинні білки. Гриби використовуються для одержання лимонної кислоти, ферментів, вітамінів, антибіотиків та ін.
Велика і негативна роль грибів. Паразитуючи на рослинах і тваринах, а також розвиваючись сапротрофно на харчових продуктах, виробах зі шкіри, дерева, папера, творах мистецтва, гриби викликають їхнє псування і завдають великої шкоди господарству.
ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ.
Дидактична гра “ Допиши” – вчитель дає учням дидактичні картки з текстом, у якому пропущені слова, учні в свою чергу мають записати цей текст у зошити вставивши необхідні слова чи терміни.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Параграфи 64, 67.
Виростіть на хлібі білу цвіль. Для цього на шар вологого піску, насипаного в тарілку, покладіть шматок хліба, накрийте його іншою тарілкою і поставте в тепле місце. Через кілька днів на хлібі з`явиться пушок, який складається з тонких ниток мукора. Розгляньте цвіль на початку її розвитку й пізніше, коли утворяться чорні голівки зі спорами та написати доповідь-спостереження..
Дидактична картка
Гриби – група ________________організмів, які позбавлені ___________. Це одно_______________ і _____________ організми. Вегетативне _______________ гриба називають ____________________, воно складається з окремих ниток - ______________________. За допомогою міцелію гриб _____________________ поживні речовини. Клітинна стінка містить ______________________. У цитоплазмі є ______________, у них містяться ________________ поживні речовини: ______________ і ____________________. Розмножуються _________________, ___________ і ____________________ способами. Гриби ________________ поширені по ___________________ земній кулі.
УРОК 57
ТЕМА: ЛИШАЙНИКИ.
МЕТА: ОЗНАЙОМИТИ УЧНІВ З КІЛЬКІСТЮ ВИДІВ ЛИШАЙНИКІВ, БУДОВОЮ. СПОСОБОМ ЖИВЛЕННЯ ЛИШАЙНИКІВ, РОЗМНОЖЕННЯМ, ЗНАЧЕННЯМ У ПРИРОДІ ТА ЖИТТІ ЛЮДИНИ.
ОСНОВНІ ТЕРМІНИ: слань, корковий шар, зелений шар, серцевина.
ОБЛАДНАННЯ: таблиця “Відділ Лишайники”.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА
ІІ. ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ УЧНІВ.
Дидактична гра “Дослідницька робота” – на попередньому уроці вчитель задав учням виростити цвілевий гриб та написати доповідь-спостереження. Учні демонструють вирощений гриб, окремі учні характеризують та розповідають свої спостереження інші учні можуть доповнювати відповіді товаришів.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Значення лишайників у природі полягає передусім у тому, що вони є кормом для деяких травоїдних північних тварин. Полярні олені взимку харчуються тільки лишайниками з роду Кладонія, які називають ягелем (близько 50 видів).
Людина також використовує лишайники для власних потреб. Завдяки тому, що в них малий приріст, а в складі талому є гриб, лишайники можуть слугувати індикаторами (показниками) стану навколишнього середовища. Наприклад, якщо в даній місцевості забруднене повітря, випадають кислотні дощі або в ґрунт потрапляють отруйні речовини,— лишайники швидко гинуть.
Населення північних широт здавна використовує як засіб проти хвороботворних бактерій лишайник цетрарія. Існують лишайники, з яких виділяють барвники, ароматичні речовини. Деякі лишайники застосовують в народній медицині під час лікування хвороб легень, жовтухи, сказу, для зупинки кровотечі, виготовлення парфумів.
2. Дидактична гра “Самостійні
маленькі дослідники” - вивчення
лишайників відбувається
накипна слань листувата у вигляді кущиста слань
у вигляді пластинок з стеблоподібної
кірочки або ризоїдами форми, піднімається
нальоту над поверхнею або звисає
ІV. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ.
Дидактична гра “Узагальнення” – у ході узагальнення знань про організми царства Гриби учні самостійно складають таку таблицю:
Ознаки |
Вищі гриби |
Лишайники |
Кількість видів |
100 тис. |
25 тис. |
Із чого побудовані |
З багатоклітинних гіфів |
Співжиття водоростей та грибів |
Спосіб живлення |
Гетеротрофи: сапротрофи, паразити |
Гетеро- і автотрофи |
Розмноження |
Вегетативне, нестатеве, статеве |
Переважно вегетативне |
Значення у природі |
Шкідники рослин, тварин, “санітари” |
“Піонери” в освоєнні нових територій |
Значення для людини |
Антибіотики, хвороби рослин, тварин, людини; їстівні та отруйні |
Медицина, їстівні, кормові |
Представники |
Пеніцилін, дріжджі, маслюк, трутовик |
Стінна золотянка, цетрарія |
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Параграф 66
ЦАРСТВО ДРОБ`ЯНКИ
УРОК 58
ТЕМА: ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ЦАРСТВА.
МЕТА: ОЗНАЙОМИТИ УЧНІВ З ЦАРСТВОМ ДРОБ`ЯНКИ, ЇХ ЗАГАЛЬНОЮ ХАРАКТЕРИСТИКОЮ. ОЗНАЙОМИТИ З ВІДДІЛАМИ БАКТЕРІЇ, ЦІАНОБАКТЕРІЇ.
ОСНОВНІ ТЕРМІНИ: мікробіологія, архебактерії, бактерії, ціанобактерії, бактеріальні спори, грампозитивні та грамнегативні бактерії, капсула, коки, бацили, вібріони, спірохети, стрептококи, стафілококи, аеробні та анаеробні бактерії.
ОБЛАДНАННЯ: таблиці “Царство Дроб`янки”, “Відділ Бактерії”, “Відділ Ціанобактерії”.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА
ІІ. ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ УЧНІВ
Дидактична гра “Доповідь” – для домашнього опрацювання було задано текст параграфу 66. Тепер необхідно передати зміст цього тексту за допомогою малюнків, знаків, схем і передати таку шпаргалку сусідові по парті. Після чого кожен робить доповідь за даним текстом, використовуючи малюнки чи схеми свого сусіда.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Розміри дроб`янок дуже маленькі, тому вивчити їх будову стало можливим тільки з винаходом електронного мікроскопу. Головна особливість дроб`янок – вони не мають ядра. Є тільки ядерна речовина, але відсутня ядерна мембрана. Тому царство Дроб`янки відносять до над царства Еукаріоти. Оболонка клітин ослизнена. Часто навколо клітини утворюється слизова капсула. У цитоплазмі відсутні мембранні органоїди: пластиди, мітохондрії та ін.