Автор работы: Пользователь скрыл имя, 17 Сентября 2015 в 21:54, курсовая работа
Сьогодення педагогічної науки і практики характеризується пошуком нових підходів до організації навчально-виховного процесу, оскільки суспільний розвиток країни вимагає нової, активної, ініціативної і творчої особистості.
Питання навчання і виховання дітей, що проявляють високий рівень інтелекту і творчості, мають важливе суспільне значення. Кожна талановита людина становить особливу цінність для суспільства.
В сучасних умовах підвищився інтерес дошкільників до проблеми творчої діяльності та всебічно гармонійного розвитку особистості. А дошкільний вік - це початкова ланка становлення особистості.
Вступ
Розділ I
1.1.Творча гра. Характеристика творчих ігор дошкільника. Виховне значення творчої гри.
1.2. Роль дорослого в розвитку творчих ігор.
Розділ II
2.1.Конспекти творчих ігор.
Висновок
Додатки
Список використаної літератури
Формування здатності розвивати
різноманітні сюжети може відбуватися
і в неігрових ситуаціях. Щодо цього ефективними,
на думку багатьох учених, є запропоновані
італійським письменником, автором книги
«Граматика фантазії» Джанні Родарі (1920—1980)
такі прийоми: введення в казку, оповідання
нового персонажа, нової ситуації; формування
запитань у процесі бесід вихователя з
дітьми; реалізація «бінома фантазії»
(підбір двох персонажів, протилежних
один одному, взятих з різних казок, смислових
контекстів; діти повинні зблизити їх,
об'єднати в новому оповіданні); умисна
зміна ситуації, в якій діє конкретний
персонаж. Педагогічна цінність гри значною
мірою залежить від ефективності вирішення
у ній ігрового завдання.Кінець гри, казки
обов'язково має бути емоційним. Водночас
діти повинні розрізняти свої обов'язки
у грі і в буденному житті, вчитися переключатися
Висновки
Отже,гра — універсальний спосіб виховання і навчання маленької дитини. Якщо ви хочете розвити необхідні здібності малюка, навчити його думати, розуміти мовлення дорослих, уявляти, діяти із предметами, — грайте з ним якомога частіше. Ігри дають малюкам радість, інтерес, упевненість у собі та своїх можливостях. Але гратися необхідно вчити. Гра не виникає сама по собі. Щоб полегшити це захоплююче навчання, пропонуємо вашій увазі кілька сюжетів ігор із ляльками (або будь-якими іншими персонажами), в які можна гратися з дітьми, а також можливі варіанти ігрових дій та їх послідовність.
Отже,творча гра також пов'язана з дитячою працею, яка виникає і розвивається на її основі. У грі часто поєднуються образотворча, конструкційна та інші види діяльності, що збагачує її, сприяє вихованню у дітей інтересу до праці, турботливого ставлення до інших. Вона є важливим засобом розумового розвитку, формування фундаментальних психічних процесів (сприймання, мислення, мовлення, пам'яті, уяви).
Отже,для успішного керівництва іграми дітей вихователь повинен володіти різноманітними вміннями, найважливішими серед яких є: аналітичні — вміння аналізувати і діагностувати рівень розвитку ігрової діяльності групи загалом і кожної дитини зокрема. Для цього вихователь має постійно спостерігати за іграми дошкільників у своїй групі; проектувальні (конструкційні) — вміння проектувати рівень розвитку ігрової діяльності дітей у передбачуваній часовій перспективі; організаторські та комунікативні — вміння організовувати дітей, щиро цікавитися їхньою грою, за необхідності включатись у неї у головних або другорядних ролях, впливати на перебіг гри пропозицією, порадою, запитанням тощо.
Конспект сюжетно – рольової гри «поліклініка», «аптека» для дітей різновікової групи |
Мета: розкривати значення медичного
персоналу; формувати вміння творчо розвивати
сюжет гри. Виховувати почуття поваги
до професії лікаря. Вчити дітей вміло
спілкуватися з однолітками та дорослими
під час гри, застосовувати в грі знання
про різні способи лікування, добирати
атрибути та предмети – замінники; закріплювати
назви медичних інструментів.
Ігровий матеріал:
білі халати, білі шапочки для лікаря і
медсестри; іграшкове обладнання медичного
кабінету: термометр, шприц, вата бинт,
карточки, рецепти, штамп, ляльки, коробки
з під ліків для аптеки.
Попередня робота:
екскурсія до поліклініки, екскурсія до
медичного кабінету в дитячому садку;
читання та обговорення творів К. І. Чуковського
«Лікар Айболить».
Хід гри:
Діти разом з вихователем заходять
до групової кімнати, на стільчиках сидять
ляльки.
Вихователь: -
Малята, напевно наші ляльки захворіли.
Подивіться, які вони сумні.(В однієї ляльки
замотане горло, в іншої подряпина на руці).
Що треба порадити лялькам в їхньому стані?
(звернутися до лікаря).
- Що робить лікар? (оглядає хворого, виписує
рецепт на ліки).
- Хто допомагає лікарю? (медична сестра).
- Що робить медична сестра? (міряє температуру,
робить укол, дає пігулку від живота).
- Де хворі купують ліки? (в аптеці).
- А в яку гру ми можемо погратись?
- Давайте визначимо, хто буде лікарем?
- А хто медсестрою?
- Хто буде продавати ліки в аптеці?
- Займайте свої місця. ( Діти одягають
халати, дитина - аптекар розкладає ліки).
- Малята, наші ляльки зовсім маленькі
і вони не можуть самі відвідати лікаря,
тому давайте ніби ви будете їхніми батьками
– мамою або татом. (Діти беруть ляльки).
- Кожного дня на прийом до дитячого лікаря
приходять батьки з хворими дітьми, вони
чекають в коридорі. (Сідають на стільчики).
(Медсестра роздає карточки і говорить,
що через декілька хвилин лікар розпочне
прийом).
Медсестра: - Хто
перший, заходьте будь ласка, лікар чекає.
Мама з дочкою вітаються.
Лікар: - Добрий
день! Що Вас турбує?
Мама:- У моєї
доньки болить горло, а ще вона кашляє.
Лікар:- Давайте
я її огляну. Відкрий, будь ласка, рота.
Так, горло дійсно червоне. Треба полоскати
горло содою, сіллю, відваром ромашки.
Зараз я Вам випишу рецепт на ліки, які
Ви купите в аптеці. Мар’яна (звертається
до медсестри дай дитині мікстуру від
горла).
Пацієнт: - Дякую
і до побачення.
Медсестра:- Наступний,
будь ласка.
Тато з дитиною вітаються.
Лікар: - Що Вас
турбує?
Тато: - У моєї
дитини дуже болить живіт і вона плаче.
Медсестра: - Як
звуть Вашу дитину?
Тато:- Оленка.
Медсестра: - Не
плач, Оленко, зараз лікар тебе огляне
і обов’язково вилікує.
Лікар: - Що їла
Оленка. Чому в неї болить живіт?
Тато: - Оленка
не помила рук перед їжею і з’їла немите
яблуко.
Лікар: - Ось чому
у неї болить живіт, бо саме на немитих
фруктах є мікроби. Я призначаю Оленці
лікування – пити чай із звіробою. А Ви,
Мар’яно, негайно дайте мікстуру від живота.
Медсестра: (Дає
мікстуру). – Оленко, треба випити мікстуру
і в тебе одразу перестане боліти живіт.
Лікар: - Ось рецепт
на ліки. Ви їх купите в аптеці. А ще раджу
покласти Оленку в ліжко і поставити на
живіт компрес. До побачення!
Медсестра: - Наступний,
будь ласка.
На прийом до лікаря приходять дві сестрички,
вітаються.
Лікар: - Що Вас
турбує?
Дівчатка: - Ми
гралися на вулиці і моя сестричка впала
і збила коліно.
Лікар: - Зараз
я огляну збите коліно.(Потім звертається
до медсестри). – Мар’яно протріть рану
перикисем водню, змажте зеленкою і перев’яжіть
бинтом.
(Медсестра виконує призначення лікаря).
Дівчатка прощаються з лікарем.
Медсестра: - Наступний,
будь ласка.
На прийом до лікаря приходить сім’я –
мама, тато і маленька дитина.
Лікар: - Що болить
у Вашої дитини?
Мама: - Наша дитина
плаче, вередує, у неї висока температура.
Лікар (звертається
до медсестри) – зміряйте температуру.
Медсестра: - Давайте
я зміряю Вашій дитині температуру. Я термометр
струшу і покладу під руку. Тепер трохи
почуємо і подивимось.
Лікар: - Яка температура?
Медсестра: - Температура
висока.
Лікар: - Давайте
я послухаю Вашу дитину чи немає хрипів.
(Слухає).
Лікар до медсестри:
Зараз я випишу рецепт і призначу лікування,
а Ви зробіть дитині укол. (Медсестра робить
укол).
Лікар: - Ось рецепт.
В аптеці купите необхідні ліки. Якщо температура
спаде поставите гірчичники. Чекаю Вас
у поліклініці через три дні. До побачення.
(Мама і тато садовлять дитину у візок
і везуть її додому).
(Мама вкладає дитину у ліжко, а тато іде
до аптеки купувати ліки).
(Тато приносить ліки з аптеки, мама починає
лікувати дитину, а тато побалакавши по
телефону іде зустрічати бабусю і дідуся).
Бабуся: - Де ж
це наша внучка?
Мама: - Вона захворіла.
Бабуся: Щоб наша
Маша швидше одужала ми з дідусем привезли
варення із малини, смородини, меду ( викладають
на стіл баночки).
Мама торкаючись чола ляльки: - Ну нарешті
температура спала і Маша заснула. Пішли
на кухню обідати.
(Сім’я обідає і бабуся з дідусем їдуть
додому).
Мама: (телефонує
до поліклініки).- Добрий день! Це поліклініка?
Сьогодні приймає дитячий лікар? О котрій
годині можна прийти?
(Мама і тато садовлять дитину у візок
та везуть до поліклініки).
(Зайшовши до лікаря в кабінет вітаються).
Мама: - Наша дитина
вже здорова ми хочемо взяти довідку,щоб
іти до дитячого садка .
Лікар: - Давайте
я Вас огляну. Дихай глибше, Маша. Так, добре.
Тепер покажи горло, воно вже не червоне.
Я випишу Вашій дитині довідку (виписує
та ставить штамп).
Мама: - До побачення,
лікарю.
Лікар: - До побачення.
Аптека. На початку
гри аптекар одягає халат, розставляє
ліки на прилавок.
Прийшовши до аптеки, діти вітаються з
аптекарем та віддають йому рецепт. Аптекар
удає ніби читає рецепт, потім знаходить
необхідні ліки, кладе їх в пакет, вибиває
чек і віддає покупцеві.
Дитина: - Добрий
день!
Аптекар: - Добрий
день!
Дитина:- Ось за
цим рецептом мені необхідно придбати
ліки для моєї дитини. У неї дуже болить
живіт.
Аптекар: - Ось
Вам трава звіробою, а також пігулки від
живота.
Дитина: - Дякую.
До побачення!
Сюжетно-рольова гра «Магазин»
Мета: знайомити з працею дорослих у магазині; виховувати вміння бути ввічливими; уважними одне до одного, спонукати до засвоєння норм поведінки в магазині: ввічливо попросити, чемно подякувати; формувати позитивні взаємини між дітьми, формувати вміння дітей описувати предмет; виховувати повагу до праці продавця. Формувати у дітей упевненість, уміння спілкуватися з навколишнім світом.
Завдання:
Уточнити і розширити словник і мовний матеріал по темі « Магазин».
Навчити дітей вмінню звертатися до продавця, виховувати культуру спілкування.
Навчати дітей відповідати на питання, розвивати діалогічну мову.
Обладнання: Меблі, полиці і прилавок; атрибути: каса, гроші, чек, цінники; різні іграшки і предмети.
Мовний матеріал: Назви іграшок: зайчик, лисичка, вовк, собачка, їжачок… Здраствуйте, дайте мені, будь ласка, я хочу, спасибі, до побачення. Я буду продавцем, що хочеш(те) купити? Зайчик… коштує…. гривні, візьміть чек (гроші). Магазин, іграшки, подавець, каса, гроші.
Організаційний момент.
Дітки, сьогодні до нас прийшли гості, привітайтесь з ними: «Добрий день!». Вони будуть дивитися на вас і слухати, як ви говорите і граєтесь. Тому говорити спокійно, правильно й чітко.
Ми будемо сьогодні гратися. Спочатку, повторимо словник, потім ви подивитесь як ми з Аннабелькою будемо гратися, після того ви будете гратися самі.
Яку гру ми будемо сьогодні гратися?(вислухати відповіді дітей і варіювати питання по мірі їх відповідей).
Ви були в магазині? — Так
З ким ви були? — З мамою
У якому магазині були? — Продуктовий, фрукти і овочі.
Що є в продуктовому магазині? — Продукти: ковбаса, хліб, сир, молоко…
Що є в магазині фрукти і овочі? — Фрукти: яблуко, апельсин, банани…
Овочі: огірки, помідори, картопля…
Хто працює в магазині? — Продавець.
Що це?-Це каса.
Що це? — Це чек.
Що це?-Це гроші.
А тепер подивіться, як ми будемо гратися з Аннабелькою. Я буду продавцем, а Аннабелько ти будеш покупцем. А ви дивіться на нас і слухайте уважно. Потім ви будете грати самі.
Хід гри
Покупець: Продавець
Здраствуйте! — Здраствуйте!
Що хочеш купити?
Я хочу купити…
Дайте мені, будь ласка…
Скільки коштує?
Два гривні.
Візьміть гроші.
Візьміть будь ласка чек.
Спасибі, до побачення!
До побачення!
Питання на повторення і закріплення словника.
Хто я?-Подавець.
Що я робила? — Продавала.
Хто Аннабелька?-Покупець.
Що вона робила? — Купувала.
Вихователь роздає дітям «гаманці з грошима».
Сьогодні у нас відкривається новий магазин, де продають іграшки.
Називається магазин « Іграшки» . Давайте з вами разом підемо туди. Аннабелько ти будеш-продавець, а ви будете покупцями. Хто буде першим? Ти будеш другим,
Далі спостерігаю і контролюю ігрову діяльність. Вході самої гри можна запитати, що купив(ла), Рома,Маринка… і скільки коштувала? Запропонувати прочитати віршик про іграшку, покласти гроші в гаманець.
Підсумок.
Що ми сьогодні робили? (гралися, говорили…)
В яку гру ми гралися?( вислухати відповіді дітей).
Добре грали? (вислухати відповіді)
Про що ми сьогодні дізналися? (вислухати відповіді дітей).
Що робить продавець? — Продає.
Що робить покупець? — Купує.
Похвалити дітей, які відзначилися. Сказати дітям, що всі старалися, молодці. А тим дітям, у яких був слабкий словник сказати, щоб вони ще трохи постаралися.
Сюжетно-рольова гра «Будівельники»
Мета: ознайомлювати дітей із працею будівельників: навчати дітей установлювати взаємини в грі.
Ігровий матеріал: будівельний матеріал, машини, ляльки, іграшки-тварини.
Підготовка до гри: екскурсія на будівництво, зустріч-бесіда з будівельниками, спостереження за працею будівельників; читання твору С. Баруздина «Хто побудував цей дім»; розглядання фотографій із серії «Маленькі будівельники»; конструювання гаража, будиночка, доріжки; малювання на теми: «Тинок», «Будинок».
Ігрові ролі: шофер, будівельник.
Хід гри
Гру можна розпочати із зустрічі з будівельниками. Вони розповідають про свою роботу, значення їх праці для суспільства (спорудження нових будинків, театрів, шкіл, магазинів, дитячих садків для того, щоб дітям і дорослим було де жити, розважатися, учитися, купувати продукти, працювати тощо).
Потім проводиться екскурсія на будівництво, де вихователь звертає увагу дітей на те, як: будують будинок із цегли, панелей, блоків; працюють бульдозер, екскаватор, підйомний кран; працюють усі будівельники. Також на будівництві діти можуть спостерігати за роботою шоферів, каменярів, штукатурів, сантехніків та ін.
У групі вихователь разом із дітьми розглядають альбоми, фотографії, ілюстрації на тему будівництва з метою уточнення знань про працю будівельників. Можна також провести заняття-гру «Будуємо дім», розглянути картину «Діти граються кубиками».
Потім вихователь пропонує дітям розподілити ролі та пограти у гру «Будівництво».
Рекомендації до гри
Якщо діти відчувають труднощі, то вихователь запитує:
Хто хоче бути будівельником, щоб побудувати будинок для ляльок?
А хто хоче бути шофером для того, щоб привезти потрібні матеріали для будівництва будиночка? тощо.
Конспект
сюжетно - рольової
гри « Перукарня»
( середня група)
Програмовий зміст :
Втілювати ігрові задуми в послідовній
реалізації кількох ігрових завдань,комбінації
різних епізодів з реального життя, цілеспрямовано
сформованих уявлень про діяльність і
стосунки дорослих та з стихійно здобутих
відповідних вражень. Задовольняючи ігрові
інтереси , доповнювати уявлення все новими
знаннями , творчо поєднувати їх з уже
життєвим та ігровим досвідом, який формується
в сюжетно – рольових ,дидактичних та
інших іграх. На основі поглиблених знань
про навколишнє творчо здійснювати цікаві
ігрові задуми , реалізувати їх у розгорнутих
ігрових сюжетах. Удосконалювати та розвивати
словник, зв`язну мову ,спілкуючись одне
з одним щодо іграшок, ігрових задумів
,образно словесно характеризувати обрану
чи запропоновану роль. Відображати конкретні
образи знайомих і близьких людей , створювати
образи на основі типових і загальних
рис, ознак, прикмет, характеристик. Уміло
і доречно використовувати в грі образні
іграшки, предмети – замінники , уявні
предмети. Позначати дії з ними словесно.
Обладнання : столи,люстерка;
спецодяг :халати, накидки, фартушки; рушники,гребінці,
фен,шампуні, лак, лосьйон, папільйотки,шпильки,
стрічки,затискачі, набір для манікюру,
випрямлювач волосся(іграшковий), касовий
апарат, телефони мобільні, журнали з зачісками,
набір дитячої косметики …
Хід гри
(Створення ігрового середовища « Салон
краси «Марія» ; наявність перукарів, адміністратора,
майстра манікюру, касира,клієнтів).
Бесіда з розкриттям проблемної ситуації
та створенням ігрової ситуації.
Вихователь : Малята,уявіть собі,що ми
йдемо на день народження нашої Соні. Як
ми повинні виглядати ? Чому ? Яке повинно
в нас бути вбрання? А як ви вважаєте, тільки
вбрання робить нас гарними? (відповіді).
Чого ще нам не вистачає? ( підвести до
відповіді про зачіску). Які бувають зачіски?
Зачіски важливі тільки для дівчаток ?
Чому? Так ,правильно, хлопчики теж повинні
мати гарну зачіску.
А хто допомагає робити зачіски людям
? ( перукар)
Де працюють перукарі? Що вміє робити перукар?
Хто ще працює в перукарні ? ( адміністратор)
Що робить адміністратор?
А хто робить наші нігті охайними, гарними,
доглянутими? ( майстер манікюру).
А як називають відвідувачів перукарні
? (клієнти)
Малята , а як слід вести себе в перукарні
? (відповіді)
Що можна робити? ( заходячи слід вітатися,виходячи
– прощатися, дякувати, спілкуватися ввічливо
)
Чого не слід робити ? ( кричати, жувати
жуйку, грубіянити,сваритися )
Розподіл ролей слід здійснювати за допомогою
гри – лото «Відгадай та розкажи» ( діти
самостійно витягують жетони з малюнками
професій і пояснюють функції кожного
працівника ). Це допоможе уникнути реакції
конфлікту у виборі та виконанні ролей.
Слід домовитись з дітьми про правила
гри : бути ввічливими, вдячними , щоб діти
грали дружно , вміли домовлятися, не ображалися
в не сварилися ; з часом ролі будуть змінюватися
і всі зможуть виконувати інші ролі.
Після розподілу ролей діти розходяться
по своїм робочим місцям, готуються, одягаються
і грають.
Так як с/р гра носить творчий характер
і дозволяє дитині реалізовувати свій
потенціал,то доцільно щоб вихователь
був співучасником, співтворцем, а не спостерігачем.
Успіх с/р гри ,на мою думку,залежить від
позитивної емоційної атмосфери,яку вихователь
повинен створити, від атмосфери взаємоповаги
та взаєморозуміння.
Список використаної літератури
Информация о работе Розвиток творчої гри. Її значення у розвитку дітей дошкільного віку