Автор работы: Пользователь скрыл имя, 17 Ноября 2013 в 13:19, реферат
Мемлекеттік тілді білу әр адамның парызы жайлы жайлы жалпы түсінік беріп, мәтіннің басты маңыздысын белгілеп, тапсырмалар арқылы жаңа тақырыптың мазмұнын ашу, жаттығулар арқылы сөздік қорын байыт
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
САБАҚ ЖОСПАРЫ №
Күні |
Топ |
11 | |
12 | |
14 | |
15 |
Пән: Қазақ тілі
Сабақ тақырыбы:Екпін
Сабақ түрі: жаңа материалды меңгерту
Сабақтың мақсаты |
Білімділік: |
Екпіннің лексикалық
мағынасын аша отырып, оның
оқу, сөйлеу нормасына тән айланыстыру. | |
Дамытушылық: | |
Берілген тапсырмалар
арқылы ғылым, білімді | |
Тәрбиелік: | |
Оқушылардың фонетикадан алған білімдерін дамыту, үндестік заңына сай орфографиялық, орфоэпиялық сауаттылықтарын жетілдіру, сөйлеу мәдениетін қалыптастыру | |
А. Көрнекті құралдар: плакат, бор, тақта, схема
Б. Таратылатын материалдар: қиықшалар
Сабақты жүргізу кезеңдері(негізгі және қажетті әдістемелік түсіндірмелер мен ұсыныстар) | ||||||||||
I. Ұйымдастыру кезеңі | ||||||||||
А) сәлемдесу | ||||||||||
Ә) Оқушыларды түгендеп, сабаққа зейіндерін аудару. түгендеу | ||||||||||
II. Өткен материалды қайталау (білімді тексерудің әдістері мен түрлері) | ||||||||||
А) Фонетика нені зерттейді? ә) Орфография мен орфоэпия деген не? Б) Буын дегеніміз не? Буынның түрлерін ата В) Үндестік заңы деген не? Г) Дыбыс үндестігі деген не? Оның түрлерін ата
| ||||||||||
III. Жаңа материалды баяндау (сабақты жүргізудің түрі) | ||||||||||
Балалар, алдымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбын , яғни, « Екпін» сөзінің мағынасын ашып алайық.. Мысалы: Бар екпінімен құлап түсті , екпіндетіп сөйледі, екпіні қатты жел соқты, оқу екпіндісі.Даусы ерекше шықты. Даусы ерекше шықты. Даусы екпінді шықты. Біз екпін сөзін аз қолданбайды екенбіз. Екпін ... күшті , көтеріңкі , қатты , ерекше.Мысалдарға қарағанда екпін мағына жағынан қандай сөз ? -Көп мағынала сөз -Ал тіл ғылымында қолданылуы қандай сөз болады? -Тіл ғылымында термин сөз болады. -Термин сөз
Мектепте үздік оқушыларға «Мақтау қағазы» беріледі.Беріледі сөзіне екпін түспейді. Оны дәлелдеп көрейік. Үндестік заңына бағынбайтын қосымшалар сияқты екпін түспейтін сөздің соңғы буынында тұратын қосымшалар болады. Олар : жіктік жалғауы, болымсыз етістік жасайтын жұрнақтар : - ма ,- ме, -ба,- бе,-па,- пе; -тай, -тей, -дай,- дей, - лай,
Ұмай ана түсіндіреді: Орыс тілі пәні мұғалімі екпін (ударение) туралы айтып өтеді. | ||||||||||
2. Оқулықпен жұмыс Ережені түсініп оқу. Екпін нелерге түседі екен? Ереже бойынша атаңдар. -Бір сөзге. Бір буынға. Бір дыбысқа. Бір тіркеске Ережені жинақтап, тірек- сызба жасайық..
Екпін
Сөйлеп тұрғанда , бір сөз басқа сөздерге, бір буын басқа буындарға, бір дыбыс басқа дыбыстарға қарағанда күшті, көтеріңкі айтылуын екпін дейміз
Сөз екпіні
Дыбыс екпіні
Тіркес екпіні
Екі немесе одан да көп буынды бір сөздің ішіндегі бір буынның көтеріңкі айтылуы сөз екпіні деп аталады.Қазақ тіліндегі сөз екпінінің орны тұрақты болады:екпін сөздің ең соңғы буынына түседі.Мысалы: Мектеп- кеме, білім- теңіз. Білім-паз- дар-ға. Сөз екпіні сөйлемдегі барлық сөздің соңғы буынына түседі екен.
Орыс тілінде
Замок- құлып
Замок – қорған
Мука- азап
Мука - ұн Әдебиет пәніндегі С. Жүнісовтың «Ақырғы бәйге» үзіндісінен тірек сөздерді атап, сөздерге екпін қойыңдар.
|
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
САБАҚ ЖОСПАРЫ №
Күні |
Топ |
11 | |
12 | |
14 | |
15 |
Пән: Қазақ тілі
Сабақ тақырыбы:Аға сөзі
Сабақ түрі: жаңа материалды меңгерту
Сабақтың мақсаты |
Білімділік: |
Тақырып бойынша негізгі ойды ұғындыру, мазмұнын түсіндіру | |
Дамытушылық: | |
Оқушылардың сын тұрғысынан ойлауын оқу мен жазу арқылы дамыту | |
Тәрбиелік: | |
Әдептілікке, тиянақтылыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу. | |
А. Көрнекті құралдар: қанатты сөздер жазылған плакат, «Венн диаграммасы»
Б. Таратылатын материалдар: үлестірмелі қиықшалар
Сабақты жүргізу кезеңдері(негізгі және қажетті әдістемелік түсіндірмелер мен ұсыныстар) |
I. Ұйымдастыру кезеңі |
А) сәлемдесу |
Ә) түгендеу |
Б) сұрақ- жауап |
II. Өткен материалды қайталау (білімді тексерудің әдістері мен түрлері) |
«Қазақтың кіндік қаласы» тақырыбы бойынша 10-беттегі,3-тапсырманың орындалуын тексеру |
Оқушыларға жеке-жеке оқытып,мәтін мазмұнына байланысты сұрақтарға жауап беру |
III. Жаңа материалды баяндау (сабақты жүргізудің түрі) |
1.Мәтінмен жұмыс: «Аға сөзі» 11-бет |
Мәтін бойынша жүргізілетін тапрсырмалар: |
1-тапсырма: Мәтінді түсініп
оқып,бөліктерге бөліңдер,әр |
2-тапсырма:Мәтіннің мазмұны бойынша аға жазушы кейінгі жас жазушыларға қандай кеңес айтқанын өз сөздеріңмен айтып беріңдер. |
Тақтамен жұмыс:Тақырыпқа
байланысты қанатты сөздер жазылған
плакатпен жұмыс жүргізу- |
IV. Жаңа материалды бекіту (есептеу, шығару және білімді бағалау, т.б.) |
«Венн диаграммасмын » толтыру |
ІНІ |
Оқушылар екі топқа бөлініп, берілген екі тірек сөзіне талдау жасап,ұқсастьығы мен айырмашылықтарын жазып береді. |
V. Үй тапсырмасы |
|
12-беттегі 5-тапсырманың орындалуын түсіндіріп беру |
VІ. Сабақты қорытындылау (Баға қою, оларға комментарий беру, сабақтың жағымды, жағымсыз жақтарын анықтау) |
|
Оқушылардың білімін бағалау,оқушылардың сабақтағы оқу қызметін бағалау. |
Оқытушы: Ш.Т.Абушарипова |
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
САБАҚ ЖОСПАРЫ №
Күні |
Топ |
11 | |
12 | |
14 | |
15 |
Пән: Қазақ тілі
Сабақ тақырыбы:Диктант. «Бумын Қаған»
Сабақ түрі: бақылау сабағы
Сабақтың мақсаты |
Білімділік: |
Диктант жазу арқылы лексиканы қайталау | |
Дамытушылық: | |
Грамматикалық тапсырмаларды орындау арқылы өз білімін талдай білуге дағдыландыру | |
Тәрбиелік: | |
Оқушыларды табиғат сұлулығын түсіне білуге тәрбиелеу | |
А. Көрнекті құралдар: қанатты сөздер жазылған плакат, «Венн диаграммасы»
Б. Таратылатын материалдар: үлестірмелі қиықшалар
Сабақты жүргізу кезеңдері(негізгі және қажетті әдістемелік түсіндірмелер мен ұсыныстар) |
I. Ұйымдастыру кезеңі |
А) сәлемдесу |
Ә) түгендеу |
Б) сұрақ- жауап |
II. Өткен материалды қайталау (білімді тексерудің әдістері мен түрлері) |
Қазақ тіліне тән 9 дыбысты қайталау |
Мысалдар келтіру |
III. Жаңа материалды баяндау (сабақты жүргізудің түрі) |
1.«Бумын Қаған» диктант мәтіні оқып шығу |
2.Диктантта кездесетін
қиын сөздерге тоқталып, |
3.Өздеріне уақыт беріп тексерту |
IV. Жаңа материалды бекіту (есептеу, шығару және білімді бағалау, т.б.) |
Грамматикалық тапсырма: Бірінші абзацтағы сөздерге фонетикалық талдау жасау |
V. Үй тапсырмасы |
|
Өткенді қайталау,38-40 беттер |
VІ. Сабақты қорытындылау (Баға қою, оларға комментарий беру, сабақтың жағымды, жағымсыз жақтарын анықтау) |
Диктант жазған бақылау жұмыстарын |
Оқушылардың білімін бағалау,оқушылардың сабақтағы оқу қызметін бағалау. |
Оқытушы: Ш.Т.Абушарипова |
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
№ 3 КӘСІПТІК ЛИЦЕЙ
САБАҚ ЖОСПАРЫ №
Күні |
Топ |
11 | |
12 | |
14 | |
15 |
1
Пән: Қазақ тілі
Сабақ тақырыбы:Аға сөзі
Сабақ түрі: жаңа материалды меңгерту
Сабақтың мақсаты |
Білімділік: |
Тақырып бойынша негізгі ойды ұғындыру, мазмұнынтүсіндіру ,оқушылардың танымдық білімін арттыру | |
Дамытушылық: | |
Оқушылардың сын тұрғысынан ойлауын оқу мен жазу арқылы дамыту | |
Тәрбиелік: | |
Әдептілікке, тиянақтылыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу. | |
А. Көрнекті құралдар: қанатты сөздер жазылған плакат, «Венн диаграммасы»
Б. Таратылатын материалдар: үлестірмелі қиықшалар
Сабақты жүргізу кезеңдері(негізгі және қажетті әдістемелік түсіндірмелер мен ұсыныстар) |
I. Ұйымдастыру кезеңі |
А) сәлемдесу |
Ә) түгендеу |
Б) сұрақ- жауап |
II. Өткен материалды қайталау (білімді тексерудің әдістері мен түрлері) |
«Қазақтың кіндік қаласы» тақырыбы бойынша 10-беттегі,3-тапсырманың орындалуын тексеру |
Оқушыларға жеке-жеке оқытып,мәтін мазмұнына байланысты сұрақтарға жауап беру |
III. Жаңа материалды баяндау (сабақты жүргізудің түрі) |
1.Мәтінмен жұмыс: «Аға сөзі» 11-бет |
Мәтін бойынша жүргізілетін тапсырмалар: |
1-тапсырма: Мәтінді түсініп
оқып,бөліктерге бөліңдер,әр |
2-тапсырма:Мәтіннің мазмұны бойынша аға жазушы кейінгі жас жазушыларға қандай кеңес айтқанын өз сөздеріңмен айтып беріңдер. |
Тақтамен жұмыс:Тақырыпқа
байланысты қанатты сөздер жазылған
плакатпен жұмыс жүргізу- |
IV. Жаңа материалды бекіту (есептеу, шығару және білімді бағалау, т.б.) |
«Венн диаграммасмын » толтыру |
ІНІ |
Оқушылар екі топқа
бөлініп, берілген екі тірек сөзіне
талдау жасап,ұқсастығы мен |
V. Үй тапсырмасы |
|
12-беттегі 5-тапсырманың орындалуын түсіндіріп беру |
VІ. Сабақты қорытындылау (Баға қою, оларға комментарий беру, сабақтың жағымды, жағымсыз жақтарын анықтау) |
|
Оқушылардың білімін бағалау,оқушылардың сабақтағы оқу қызметін бағалау. |
Оқытушы: Ш.Т.Абушарипова |
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
№ 3 КӘСІПТІК ЛИЦЕЙ
САБАҚ ЖОСПАРЫ №
Күні |
Топ |
11 | |
12 | |
14 | |
15 |
Пән: Қазақ тілі
Сабақ тақырыбы:Ықпал
Сабақ түрі: жаңа материалды меңгерту
Сабақтың мақсаты |
Білімділік: |
Оқушыларға ықпал туралы мағлұмат беру,сөйлем ішінде таба білуге бейімдеу | |
Дамытушылық: | |
Тапсырмаларды орындау барысында өз ойын жүйелі жеткізе білуге дағдыландыру | |
Тәрбиелік: | |
Оқу-білім үйренуге тәрбиелеу. | |
А. Көрнекті құралдар: қанатты сөздер жазылған плакат, «Ықпал» таблицасы
Б. Таратылатын материалдар: үлестірмелі қиықшалар
Сабақты жүргізу кезеңдері(негізгі және қажетті әдістемелік түсіндірмелер мен ұсыныстар) |
I. Ұйымдастыру кезеңі |
А) сәлемдесу |
Ә) түгендеу |
Б) сұрақ- жауап |
II. Өткен материалды қайталау (білімді тексерудің әдістері мен түрлері) |
Сұрақтар қою арқылы қайталау: |
-Алматыда Әбунасыр Әл-Фараби атында қандай жоғарғы оқу орны бар? |
-Ол қашан ашылған? |
-Университет кітапханасында қанша кітап бар? |
III. Жаңа материалды баяндау (сабақты жүргізудің түрі) |
1.Таблица арқылы ықпалдың түрлерін ажыратып,түсіндіріп өту |
Жазба жұмыстары: |
5-тапсырма: Сөйлемдерді көшіріп жазып,ілгерінді және кейінді ықпалда тұрған сөздердің астын сызыңдар. |
7-тапсырма:Төмендегі сөздерді сөз тұлғасына талдаңдар |
Шаһар- |
Үлкен- |
Бала күнінен- |
Тәуіп- |
Жұртын- |
IV. Жаңа материалды бекіту (есептеу, шығару және білімді бағалау, т.б.) |
ТОПТЫҚ ЖҰМЫС |
1-топ: |
Берілген мақалдардан кейінді ықпалды табыңдар |
2-топ: |
Өлеңнің мазмұнын
айтып,ілгерінді ықпалды |
3-топ: |
Берілген мақалдарды аударып,ықпалдың түрлерін ажыратыңдар |
V. Үй тапсырмасы |
57-бет, 9-жаттығудың орындалуын түсіндіріп беру |
VІ. Сабақты қорытындылау (Баға қою, оларға комментарий беру, сабақтың жағымды, жағымсыз жақтарын анықтау) |
|
Оқушылардың білімін бағалау,оқушылардың сабақтағы оқу қызметін бағалау. |
Оқытушы: Ш.Т.Абушарипова |