Автор работы: Пользователь скрыл имя, 01 Декабря 2013 в 21:33, курсовая работа
Дошкільний вік є сприятливим періодом для розвитку патріотичних почуттів. Патріотичні почуття – це переживання, з яких у майбутньому виросте громадянська позиція особистості, її людська та національна гідність.
Актуальність проблеми обумовлена необхідністю виховання любові до рідного міста , починаючи з дошкільного віку. В цей період відбувається формування культурно-ціннісних орієнтації духовно-етичної основи особистості дитини, розвиток її емоцій, відчуттів, мислення, механізмів соціальної адаптації в суспільстві, починається процес національно-культурної самоідентифікації, усвідомлення себе в навколишньому світі.
Вступ. ст.3 – 4
Розділ І. Теоретичні засади формування патріотичних почуттів у дітей дошкільного віку.
Патріотизм, як інтегральна моральна якість. ст..5 - 7
Виховання любові до рідного міста у дітей
дошкільного віку. ст. 8 - 11
Аналіз практики роботи дошкільних
закладів м. Бердичева по вихованню
любові до рідного міста у дітей дошкільного віку. ст. 12 - 14
Розділ ІІ. Методи та методика дослідження
педагогічних умов виховання у
дітей старшого дошкільного віку любові до рідного
міста. ст. 15 - 16
Розділ ІІІ. Педагогічні умови виховання у дітей
старшого дошкільного віку любові до рідного міста.
3.1. Вивчення рівня знань дітей про своє місто. ст. 17 - 19
3.2. Методика організації навчально – виховної
роботи в старшій групі ДНЗ № 27 по вихованню
любові до рідного міста. ст. 20 - 37
Висновки. ст. 38 - 39
10.11.2010р. – Родинне свято «Бердичівські вечорниці»
15.11.2010р. – Фотовиставка «В об’єктиві Бердичів»
Аналізуючи календарний
план вихователів старшої
Було проведено спостереження навчально – виховного процесу старшої логопедичної «А» групи ДНЗ № 27
Протокол № 1
Спостереження інтегрованого заняття (ознайомлення з оточуючим + художня література)
Дата: 22 грудня 2010р.
Кількість дітей: 18
Вихователь: Дідичук А.В.
Тема: Ознайомлення дошкільників з прапором м. Бердичева
Мета: познайомити дітей з прапором міста; пояснити, чому наш прапор трикольоровий, що означає кожен з кольорів. Уточнити знання дітей про визначні місця м.Бердичева. Формувати почуття, пов'язанні з поняттям малої Батьківщини. Активізувати словник дітей словами: прапор, символ, святиня, трикольоровий. Виховувати любов до рідного міста, шанобливе ставлення до символів Бердичева.
Хід заняття.
Вихователь: діти, ви сьогодні заглядали в нашу „ Скриньку цікавинок"? (діти знаходять в скриньці фотографії з екскурсії по м. Бердичеву: (парк Т. Г. Шевченка, міськвиконком, фортеця Босих Кармелітів / Вихователь: ви впізнали ці місця?
- На якій фотографії зображена історична пам'ятка? (фортеця Босих Кармелітів)
- Знайдіть фотографію, де люблять відпочивати жителі Бердичева? (парк ім. Т. Г. Шевченка)
- Як ви гадаєте, що зображено на цій фотографії? (Будинок міської ради)
- Чому його називають головним будинком нашого міста? (працює міський голова В. К. Мазур нашого міста та люди, які турбуються про добробут бердичівлян).
- Чим відрізняється ця будівля від інших? (білий, багатоповерховий, великий, знаходиться в центрі міста).
Вихователь: Ви помітили, що лише на цьому будинку постійно майорить прапор. Це державний прапор України.
Вихователь: (розповідає вірш про прапор)
Вихователь: як і в кожного міста у Бердичева є також свій прапор.
(вірш про прапор Бердичева)
Вихователь: (вказує на національний куточок)
Прапор — це символ, святиня, до нього відносяться з повагою, його люблять, гордяться.Так само як люди люблять рідний край, так і люблять його символи. На великих урочистих зборах, коли вноситься прапор міста, звучить гімн міста і люди в цей час повинні встати, цим вони виявляють шану до святині.
Вихователь: м. Бердичів - це одне з міст України, тому і прапор наш схожий на прапор України. Чим вони схожі:- на обох прапорах є жовтий і блакитний колір.
Вихователь: як ми можемо впізнати прапор нашого міста? (на ньому є широка зелена смужка)
Вихователь: кольори на нашому прапорі підібрані не випадково. Кожен з них щось символізує.
Д.гра – «Підбери зображення до кольору»
Мета: підібрати площинні зображення предметів, які асоціюються з жовтим, голубим та зеленим кольорами.
Вихователь: уважно подивіться на колір і підберіть зображення, яке вам його нагадує, (виконання роботи дітьми)
Вихователь: що ви уявляєте, коли бачите жовтий колір? (відповіді дітей)
Вихователь: так, жовтий колір - це колір жовтогарячого сонця, без лагідних променів якого не має життя на Землі, це колір пшеничної ниви, хліба, зерна. Це символ достатку народу.
Вихователь: з чим у вас асоціюється голубий колір? (відповіді дітей)
Вихователь: голубий — колір води, без якої також не було б життя, це колір ясного неба. Це символ миру. А ось як уявляє український письменник Євген Гуцал голубий колір(цитата) .
Вихователь: які предмети ви поклали на зелене тло? (відповіді дітей)
Вихователь: зелений колір підкреслює багатство природи нашого міста. І тому зелена смужка най ширша на прапорі.
Вихователь: молодці! Люди, які створювали прапор, так само як і ви вибрали ці кольори (вихователь на фланелеграфі виставляє ілюстрації, в три ряди, за кольорами прапору: (наприклад: гарне блакитне небо, волошкове поле, зелений луг, лани пшениці)).
Вихователь: малята, це все: сонце, лани пшениці, ліси, поля це наше місто, наш край, наша Батьківщина і ми її частинка.
Вихователь: почуття Батьківщини — це відчуття своєї рідної землі, його куточка на ній, де ти зріс. Це відчуття кожної рослинки, що росли поруч з тобою. Це відчуття робить людину сильнішою, незалежною.
Вихователь: Наше місто маленька частинка України, давайте знайдемо його на карті і позначимо прапорцем м. Бердичів, (діти підходять до карти і позначають м. Бердичів прапорцем)
Вихователь пропонує переглянути відеофільм про місто Бердичів.
Протокол № 2
Спостереження розваги .
Дата: 20 січня 2011р.
Кількість дітей: 23
Вихователь: Гусєва С.В.
Тема: : «Мій Бердичів — саме краще місто на землі»
Мета: Вчити дітей виразно співати, відображати голосом характер музики. Злагоджено співати в ансамблі , виконувати пісні в різному темпі , відтворюючи голосом динамічні відтінки.
Залучати дітей до сольного співу . Учити ритмічно рухатись згідно з характером музики, відображати в русі ритмічну пульсацію та простий ритмічний малюнок мелодій.
Підтримувати у дітей бажання глибше пізнати чарівний світ музики. Виховувати у дітей стійкий інтерес та любов до різних видів музики. Засобами музики виховувати естетичне сприймання навколишнього .
Збагачувати досвід дітей музичними враженнями, розвивати в них бажання діяти активно і творчо, задовольняти їх природне прагнення до самовираження.
Знайомити дітей з
найбільшими історичними
Виховувати любов до міста до Батьківщини, інтерес до мистецтва інших народів міста.
Хід заняття
Під звуки запорізького маршу заходять шість посланців запорізьких козаків .Це хлопчики в козацьких костюмах ідуть трійками з прапорами. За ними заходять всі діти. Один з козаків зачитує грамоту про відкриття свята міста Бердичева.
1 Козак: Шановна громадо !Вельмишановні бердичівляни й гості міста! Міста древнього! Слухайте!
2 козак : Слухайте!
Разом: Слухайте! За розпорядженням міського голови В. Мазура 24 серпня 2007 року наказую: Вважати свято м. Бердичева традиційним!
І від роду до роду хай Бердичівському роду не буде переводу !
Діти розповідають вірші про Бердичів
Звучить пісня « Прикрасим наше місто »
Ведуча: Мій рідний Бердичів! Ти береш свій родовід із сивої глибини віків і нескореного духу козацької вольниці. Древні вулиці ще пам'ятають славетну ходу козацьких полків.
(вірші про Бердичів)
Танок «Козачата» .
Дит. 1 Між Поліссям і Поділлям шлях проліг із давна На шляху розмістився град Бердичів славний!
Ведуча: Розмістився? З яких років? Версії здогадки! Звідки назва ця - Бердичів? Також різні згадки.
І ось перша - від племені - себто Берендеї.
Дит. 2 А ще кажуть, в давнину,
Попід річку вище,
Жило плем'я із слов'ян –
Бердо-урочище.
Ведуча: Може назва міста пов'язана з чоловічим ім'ям Бердич ( син Берда ). Можливо таким іменем називали людину, що жила на горі чи кручі.
Дит. 3. Ось тепер вже дещо є –
Бердо - хутір вдався,
Дещо тут він збудував,
Так Бердичів взявся.
Дит. 4 Берди здавен проживали:
Хто шлях їх вивчив,
То ж напевно ,що від них
Пішов град Бердичів.
Ведуча: І ніколи Берди славні, народ великої душі і доброго ока не зазіхали на чужі краї. А на твої землі, Бердичеве, рвались і печеніги, і половці, і ординці ,і польські магнати і німецькі лицарі. Бердичів був свідком, а його жителі учасниками багатьох історичних подій.
Чим прославився Бердичів? Думай брате ... Ович. Може тому, що тут мешкав Шолом Рабинович ?
Дит. 1 А можливо , що одвіку
Тут базар великий.
Що над річкою є кляштор
Босих Кармелітів.
Дит.2 А можливо , що церкви тут
Різні віри в Бога?
Та скоріше це тому,
Що тут синагога.
Дит.З Кажуть річка Гнилоп'ять,
Ой, була глибока.
Що в Бердичеві зросла
Голда чорноока.
Може в тому, що вінчались
Тут Бальзак і Ганська,
А скоріше, що тут шлях
Протягнувсь гетьманський. Тут і
Гросман жив поет,
і Бистрицька з Дону.
Тут повагу віддають
Йосипу Кобзону.
Ведуча: У 1846 році наше місто відвідав світоч українського народу, батько нашої мови калинової, геній української нації - Т.Г.Шевченко. На честь цього - наш парк названо його ім'ям. І біля парку встановлено йому пам'ятник.
Звучить пісня « Україно моя ».
Дит. Рідне місто - місто знань і мрії,
Вогнище заводів і будов.
З кожним днем ростеш і молодієш,
Процвітаєш і мужнієш знов.
Ведуча: (Вірш супроводжується показом слайдів, фотографій міста) Іду в вечірнюю годину біля фортечної стіни.
І тіні прикрашають днину, а душі ?
Душі де вони ? Там не було колись будівель.
Були ліси або поля.
Тепер Бердичів є чудовий,
Тим більш, як дивишся здаля.
І ось до церкви думи плинуть.
її Нікольською зовуть.
Яка б то влада існувала,
А служби в церкві завжди йдуть.
А недалеко синагога, старенька ,невисока в міру.
Можливо з храмів є найстарша - несе євреям свою віру.
Виконується єврейський танок «Хава нагіла »
Ведуча: Краса людей в міцнім корінні долі - А це можливо тільки у труді, Коли панують разом праця й воля - Щастю й долі є місце у житті.
Дит. Хай добру волю наша праця крилить.
Хай буде наше місто молоде.
І дай нам Бог наснаги й сили.
Хай щастя нас ніде не обійде.
Бліц – турнір «Екскурсія по місту»
1 Назвіть підприємства, які працювали в минулому? ( М'ясокомбінат, рукавична фабрика, взуттєва фабрика, шкіробєднання, завод «Комсомолець», «Прогрес» тощо)
2 Назвіть вулиці і майдани сучасного Бердичева. (Соборна площа, Бр. Міхеєвих, Будьонного, О. Чорновола )
3 Назвіть Видатних людей, пов'язані з нашим містом. (О. Бальзак, Ш. Алейхем, Т. Шевченко, В. Завадський, Г. Котовський, О. Шабельник, О. Лонський)
4 Назвіть райони міста.( Загребелля, Новосілка, Червона гора, Завидня, Піски, Корнилівка, Качанівка, Елінг).
Дитячий оркестр «Величальна рідному місту»
Ведуча: А ще з давніх давен в нашому місті розвивалася торгівля і ремесло. Місто отримало право проводити щорічно 10 ярмарків. Популярністю вони не поступалися Лейпцігському.
Дит. І до сьогодні люд бердичівський гуде.
Люд на ярмарок іде.
Тут банани, там шербет,
Кури, яйця, туфлі й мед.
Дит. Тут продукти, там тое
Скрізь веселі тари-бари.
А довкола вир і сміх,
Бо ж сміятися не гріх.
Ігри - атракціони
1. «Бій півнів».
2. «Тягни бика».
ВедучаГнилоп'ять пірнає у тумані.
Місто в поранковій тишині.
З закордонним рідкісним товаром
Прибули у місто кораблі.
Заходять діти -«поляки», вітаються польською мовою, діти -«росіяни», вітаються російською, діти -«євреї» , вітаються єврейською.
Виконується танцювальний віночок «Дружба ». Діти виконують танок в національних костюмах
Ведуча: нехай завжди у Бердичеві панує мир, злагода, дружба та достаток!!!