Автор работы: Пользователь скрыл имя, 01 Декабря 2013 в 21:33, курсовая работа
Дошкільний вік є сприятливим періодом для розвитку патріотичних почуттів. Патріотичні почуття – це переживання, з яких у майбутньому виросте громадянська позиція особистості, її людська та національна гідність.
Актуальність проблеми обумовлена необхідністю виховання любові до рідного міста , починаючи з дошкільного віку. В цей період відбувається формування культурно-ціннісних орієнтації духовно-етичної основи особистості дитини, розвиток її емоцій, відчуттів, мислення, механізмів соціальної адаптації в суспільстві, починається процес національно-культурної самоідентифікації, усвідомлення себе в навколишньому світі.
Вступ. ст.3 – 4
Розділ І. Теоретичні засади формування патріотичних почуттів у дітей дошкільного віку.
Патріотизм, як інтегральна моральна якість. ст..5 - 7
Виховання любові до рідного міста у дітей
дошкільного віку. ст. 8 - 11
Аналіз практики роботи дошкільних
закладів м. Бердичева по вихованню
любові до рідного міста у дітей дошкільного віку. ст. 12 - 14
Розділ ІІ. Методи та методика дослідження
педагогічних умов виховання у
дітей старшого дошкільного віку любові до рідного
міста. ст. 15 - 16
Розділ ІІІ. Педагогічні умови виховання у дітей
старшого дошкільного віку любові до рідного міста.
3.1. Вивчення рівня знань дітей про своє місто. ст. 17 - 19
3.2. Методика організації навчально – виховної
роботи в старшій групі ДНЗ № 27 по вихованню
любові до рідного міста. ст. 20 - 37
Висновки. ст. 38 - 39
Протокол №3
Спостереження колективного інтегрованого заняття (ознайомлення з оточуючим + малювання)
Дата: 4 лютого 2011року
Кількість дітей: 12
Вихователь: Ярмак С.А.
Тема:Моє рідне місто
Мета: розширити знання дітей про рідне місто — Бердичів (місто старе, має свою історію). Познайомити з версіями походження назви міста, його основними історико-культурними пам'ятками (кляштор, пошта, Будинок творчості та ін.) Звернути увагу на сучасний вигляд міста, викликати бажання милуватись та гордитись рідним містом, мріяти зробити його кращим. Розвивати логічне мислення, уявлення, фантазію, творчість, діалого-монологічне мовлення. Виховувати любов до рідних та близьких людей, рідної оселі, міста, де ти народився і живеш.
Хід заняття
Вихователь: У кожної людини є свій рідний дім, де нам затишно і тепло. А тепло від того, що оточують нас близькі та рідні нам люди. Але всі ми маємо один спільний дім. Як ви думаєте, що є нашим спільним домом?Наше рідне місто — Бердичів. Ось як про нього сказав поет(вірш про Бердичів)
Вихователь: Діти, чи знаєте ви про те, що наше місто дуже давнє, воно має свою історію. Хочу запропонувати вам поподорожувати по рідному місту. Ніхто не проти?
Вихователь: Як можна подорожувати містом, щоб побачити одночасно його старовинним і сучасним?
«Відкритий мікрофон»
Діти висловлюють свої думки.
Вихователь: Так, дійсно, можна відправитись у музей; розглянути ілюстрації книги; відвідати виставку художників; скористатися чарівними предметами (клубочок, килим...); відправитись у подорож на «Літаючому автобусі».
Тому давайте
скористаємось слушною
Діти сідають
у побудований з великих
Вихователь: Малята, погляньте у вікно. Ви впізнаєте цю вулицю? Багато хто з нас тут живе. Батьки розповідали вам про історію вулиць, і тепер, як справжні екскурсоводи, ви можете і нам розповісти про це.
«Крісло екскурсовода»
(розповіді дітей про походження назв вулиць на яких вони живуть)
Вихователь: Наша подорож виявилась настільки захоплюючою завдяки нашим екскурсоводам, що непомітно ми подолали велику відстань і опинилися біля нашої першої зупинки.
Зупинка 1. «Пошта»
Вихователь: Автобус зупинився біля будинку поштампу. Погляньте на цей будинок. Хто тут бував із нас? Чому ви сюди приходили? (отримати посилки, відправити телеграми, зателефонувати). Ми з вами зараз також можемо відправити листівку, але незвичайну, а з привітаннями нашому місту. Мовленнєва вправа «Листівку передай - Бердичеву побажай...» (закінчи речення).
Вихователь: Це центральний поштампт міста. Але не завжди тут була пошта. Будинок старовинний. Будували його дуже давно, коли не було на світі навіть наших дідусів та бабусь. А була тут в той час лікарня «Червоного хреста». В ній надавали допомогу людям, які постраждали від війни.
Зверніть увагу на будинок, який стоїть на протилежній стороні вулиці. Це теж старовинний будинок і є історичною пам'яткою міста. Помилуйтесь цією прекрасною будівлею, яка не схожа на сучасні споруди. Архітектор оздобив споруду великими вікнами незвичайної форми, а великий і зручний ґанок так і запрошує відвідувачів на гостину. Я знаю, що деякі з вас уже відвідують його, щоб вивчати англійську мову, вчитись співати або танцювати.
Розповіді дітей,
які відвідували Будинок
Тут є багато різноманітних гуртків, які розвивають творчість дітей.
Зараз це будинок творчості ім. О. Разумкова, а в минулому це Будинок міської Управи.
Вихователь: Я знаю, що ви також талановиті діти, вмієте гарно співати, малювати, танцювати. Зараз ми маємо можливість показати свої здібності.
Етюд «Залюбки ми граємо, танцюємо, співаємо»
Вихователь: Автобус відправляється в путь, і я раджу дивитись у вікно, бо на цій вулиці є багато цікавих історичних будівель-пам'яток. Ось рукавична фабрика (в минулому - єврейська церква - синагога), де зараз в'яжуть для нас з вами ось такі гарні яскраві рукавички, шапочки, шарфи (демонструє вироби фабрики).
Вихователь: Діти, ви не забули, що ми знаходимось в «Літаючому автобусі»? Ми під’їжджаємо до того місця, звідки почався Бердичів.
Зупинка 2. «Фортеця».
Вихователь пропонує дітям одягти шоломи, кольчугу, взяти .мечі та відправитись на гору, де стоїть кляштор.
Вихователь: Ми з вами стоїмо біля урвища. На давній слов'янській мові слово «урвище» означає «берда». Одна з думок, що від цього слова пішла назва нашого міста - Бердичів.
Проте існують інші версії походження нашого міста. Давно жив тут гордий, сильний, мужній, красивий народ, або по-іншому, плем'я берендіїв. Вони допомагали Київському князю охороняти його землі. Тому старі люди іноді називають наше місто Берендичів.
Ще інші люди називають місто Бар дичів. Це тому, що існує така версія. Кажуть, давним- давно місцеві ремісники виготовляли бойові сокири, які в той час називали «бардами». Ці сокири використовували для захисту від нападу ворогів. Але одними сокирами не захиститися від ворога, а тому наші предки на чолі з Федором Тишкевичем побудували цей замок - фортецю. А воєвода Януш Тишкевич у замку монастир «Босих Кармелітів».
Вихователь: Ви мабуть знаєте, чому босих? Бо монахам було заборонено ходити в шкіряному взутті.
Наші предки будували красиві, міцні споруди з білими колонами та золотими куполами. І будували не тільки на землі, а й під землею. Підземні ходи тягнуться від кляштора в трьох напрямках: в сторону Червоної гори, до вокзалу та до міста Житомира. Під землею монахи будували торгівельні склади, крамниці.
Д.г. «Збери будинок»
Вихователь: Так, як ми потрапили в минуле, а вороги тут нападали дуже часто, нам потрібно допомогти охоронцям фортеці.
Гра-естафета «Доберись до дзвінииі»
Гра «Пройди в тунелі»
Вихователь: Довго ще можна милуватись красою старовинних будівель, але нас чекає «Літаючий автобус». Тече вода з-під явора Яром на долину, Пишається над водою Червона калина.
Вихователь: Хто бажає продовжити цей вірш? Який відомий поет написав ці слова? Хто ще знає вірші Великого Кобзаря?
Діти читають вірші Т.Г. Шевченка «Встала весна...», «Садок вишневий коло хати», «Іду я тихою ходою» тощо.
Вихователь: Тарас Шевченко відвідав Бердичів і він його дуже зацікавив. Подорожуючи по Україні, завітав він у наше місто. Тут Шевченко замалював історичні пам'ятки, записав кілька народних пісень.
Зупинка 3. «Парк відпочинку»
Вихователь: Поки ви читали вірші Великого Кобзаря, наш автобус зупинився біля місця, пов'язаного з іменем Т.Г. Шевченка. Погляньте у вікно, ви впізнали це місце?
Вихователь: Так, це наш міський Парк Культури та Відпочинку і перед ним - пам'ятник Т.Г. Шевченку. Бердичівляни, як і весь український народ, шанують пам'ять видатного поета. Улюблене місце відпочинку назвали його іменем, поставили пам'ятник Кобзарю.
Дуже часто у вихідні дні ви разом з своєю родиною відпочиваєте в парку. Давайте і сьогодні розважимось.
Сюжетно-рольова гра «У парку атракиіонів»
Вправа на релаксаиію «Каруселі»
Вихователь: Ми добре відпочили, але тепер нам час повертатись в наш садочок. А поїдемо ми тепер центральною вулицею нашого міста.
Автобус зупиняється.
Вихователь: Чомусь автобус зупинився. Він вирішив дати нам змогу помріяти: побачити цю гарну вулицю в майбутньому та намалювати її.
(Діти зображують
вулицю майбутнього різними
Отже, після
спостереження навчально –
Було проведено аналіз дидактичного матеріалу по ознайомленню дітей з рідним містом.
У старшій логопедичній
«А» групі наявний такий
1. Фотоальбом «М.Бердичів у минулому і сьогоденні»
2. Ширма «Символіка рідного міста»
3. Дидактичний посібник «Поети рідного краю»
4. Аудіо тека «Розквітни, відродись, зрости»(пісні про м. Бердичів)
5. Дидактична гра «Склади герб»
6. Дидактична гра «Підбери зображення до кольору»
Отже, у старшій логопедичній «А» групі наявний дидактичний матеріал по ознайомленню дітей з рідним містом. Дидактичний матеріал відповідає вимогам поставленим у Базовій програмі розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі», варіативний, багатофункціональний, доступний дітям і забезпечує формування знань про рідне місто.
Висновки.
Патріотизм - одне з найбільш глибоких людських почуттів. Як правило, це поняття розуміють як відданість і любов до Батьківщини, до свого народу, гордість за їхнє минуле й сьогодення, готовність до її захисту.
Це почуття є одним із найважливіших духовних надбань особистості. Воно характеризує вищий рівень розвитку особистості й проявляється в її активно-діяльнісній самореалізації на благо Батьківщини. Саме тому формування патріотизму на сучасному етапі є фундаментом і опорою суспільного й державного устрою та запорукою ефективності функціонування всієї системи соціальних і державних інститутів.
Засвоєння патріотичних цінностей і норм є тривалим процесом. Вони не закладені у генах, це не природна якість, а соціальна, і тому не успадковується, а формується цілеспрямовано, системно, із використанням певних принципів та методів діяльності з підростаючим поколінням.
Сьогодні існує розуміння того, що виховати свідомого громадянина й патріота означає сформувати в дитини комплекс певних знань і умінь, особистісних якостей і рис характеру. Зокрема, йдеться про: повагу до батьків, свого родоводу, традицій та історії рідного народу, усвідомлення своєї належності до нього як його представника, спадкоємця і наступника; працьовитість; високу художньо-естетичну культуру тощо; патріотичну самосвідомість та громадянську відповідальність, готовність працювати для розквіту Батьківщини, захищати її; повагу до Конституції, законів Української держави; досконале знання державної мови.
У ході нашого дослідження підтвердилася робоча гіпотеза. Сміливо можна сказати ,що у ДНЗ № 27 дотримуються педагогічних умов у формуванні любові до рідного міста у дітей старшого дошкільного віку, а саме : ознайомлюють з рідним містом (проводять екскурсії, заняття, розваги), використовують ефективні методи та прийоми роботи з дошкільнятами, постійно працюють над поповненням дидактичного матеріалу. Вихователі старшої логопедичної «А» групи ДНЗ № 27 є патріотами свого міста, адже важливе значення для виховання патріотичних почуттів у дошкільників має приклад дорослих, оскільки вони значно раніше переймають певне емоційно-позитивне ставлення, ніж починають засвоювати знання.
Література
.
Додаток №1
Вірші про м. Бердичів
О мій Бердичів !
Серцю рідний краю,
Цвіти, співай, кохай, нових пісень.
Усе з тобою, рідний поділяю
Гірке й солодке, що приносить день!
* * *
О ,мій Бердичів!
Серцю милий краю
Колиска долі на твоїм крилі
Де б не була, що б не робила знаю –
Ніде нема ріднішої землі.
* * *
Між Поліссям і Поділлям
Шлях проліг із давна
На шляху розмістився град
Бердичів славний!
Розмістився? З яких років?
Версії здогадки!
Звідки назва ця - Бердичів?
Також різні згадки.
І ось перша - від племені - себто Берендеї.
А ще кажуть, в давнину,
Попід річку вище,
Жило плем'я із слов'ян –
Бердо-урочище.
Ось тепер вже дещо є –
Бердо - хутір вдався,
Дещо тут він збудував,
Так Бердичів взявся.
Берди здавен проживали:
Хто шлях їх вивчив,
То ж напевно ,що від них
Пішов град Бердичів.
* * *
Чим прославився Бердичів?
Думай брате ... Ович.
Може тому, що тут мешкав
Шолом Рабинович ?
А можливо , що одвіку
Тут базар великий.
Що над річкою є кляштор
Босих Кармелітів.
А можливо , що церкви тут
Різні віри в Бога?