Автор работы: Пользователь скрыл имя, 15 Мая 2013 в 23:06, курсовая работа
З мети, гіпотези нашого дослідження поставлені такі завдання:
1. Вивчити психолого-педагогічну і методичну літературу на проблеми дослідження.
2. З'ясувати вплив коштів наочності на якість засвоєння знань, рівень сформованості умінь і навиків, учнів I класу тут і розробити систему наочних посібників від використання їх у уроках математики I класі щодо чисел першого десятка.
ЗАПРОВАДЖЕННЯ
1.Психолого-педагогический аспект досліджуваної проблеми
1.1 Особливості сприйняття у навчанні молодшого школяра
1.2 Принцип наочності у навчанні
2. Кошти наочності у процесі навчання молодших школярів математиці
2.1 Значення коштів наочності під час навчання молодших школярів математиці
2.2 Класифікація наочних посібників з математиці
2.3 Практичне використання наочних посібників з математиці
3. Можливі шляху використання коштів наочності підвищення якості засвоєння знань, умінь і навиків молодших школярів
3.1 Використання наочних посібників під час уроків математики першому щодо чисел першого десятка
>ЗАКЛЮЧЕНИЕ
СПИСОКИСПОЛЬЗУЕМОЙ ЛІТЕРАТУРИ
>ПРИЛОЖЕНИЕ 1. Технічні дані і характеристикиграфопроектора «Лектор 2400»
>ПРИЛОЖЕНИЕ 2. Технічні дані і характеристикиепипроектораЭП
Таблиця 1 - Аналіз результатів самостійної роботи
Типові помилки | ||||||
Незнання прямування чисел в натуральному ряду |
Не знання властивостей натурального низки |
Не вміння порівнювати два натуральних числа | ||||
>К-во учнів |
% |
>К-во учнів |
% |
>К-во учнів |
% | |
Експериментальна група |
3 |
25 |
2 |
17 |
3 |
25 |
Контрольна група |
7 |
58 |
7 |
58 |
6 |
50 |
Фрагменти конспекту уроку з допомогою наочних засобів
Тема:Числа 1, 2, 3, 4, 5, 6.
Цілі: 1. Формування поняття числа 6. Ознайомити із заснуванням числа 6, з цифрою 6.
Продовжувати навчання рахунку.
>Упражнять порівняно чисел.
>Упражнять у листі цифри 6.
>2.Воспитивать посидючість, дисциплінованість.
3. розвивати логічне мислення.
Устаткування: 1. Набір цифр і знаків.
2.Наборное полотно.
3. Каса цифр і літер.
4.Счетние палички.
5. Набір кубиків
5. Натуральний ряд чисел.
6.Предметние картинки для рахунки.
Хід уроку:
1. Наочні посібники, використовувані на етапі повторення:
а.Счетний матеріал для повторення складу чисел:
- Покладіть собі 3 червоних гуртка.
- Скільки гуртків треба додати, щоб вийшло 4 гуртка?
- Покладіть 3 трикутника, додайте ще безліч, щоб вийшло 5 трикутників.
- Покладіть 5 картинок з огірками.
- Що зробити щоб вийшло 4 огірки?
б. Натуральний ряд чисел (на дошці, на плакаті)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
- Назвіть сусідів числа 3; 8.
- Яка кількість передує при рахунку числу 6, числу 2, числу 10?
- Яка кількість слід при рахунку за числом 5, 1, 7?
в. Картки з цифрами.
- Покажіть мені ту цифру,
що відповідає кількості
р. Сигнальні знаки. Правильно + ; неправильно –
1. 5 – 1 = 4 2. 4 – 2 = 3 3. 4 + 1 = 5
2. Наочні посібники, використовувані на етапі вивчення нового матеріалу:
а. Освіта числа 6 (картки, лічильний матеріал)
- Покажіть, як маючи 5 квадратів, виставлених нанаборном полотні зробити, щоб їх стало 6? (Додають ще квадрат)
- Давайте запишемо приклад 5 + 1 = 6
- Хто може знайти що цієї цифри ? (Знаходять картку з цифрою 6)
б.Кубики.
Складаються стовпчиком кубики по 5 і шість штук порівнювати чисел 5 і шість.
- Скільки червоних кубиків? – 5
- А синіх? – 6
- Яких кубиків більше? – синіх
- Наскільки синіх кубиків більше, ніж червоних? – однією.
- На скільки червоних кубиків менше, ніж синіх? – однією.
- Яка кількість більше 5 чи 6? – 6
- Запишемо! 6 5
- Яка кількість менше? – 5
- Запишемо! 5 6
3. Наочні посібники, використовувані на етапі закріплення:
а. У Маші 6 яблук (нанаборном полотні).
- Як можна розкласти на два кошика? (діти розкладають і щоразу записують приклад)
0 + 6 = 6
1 + 5 = 6
2 + 4 = 6
3 + 3 = 6
4 + 2 = 6
5 + 1 = 6
6 + 0 = 6
>Закрепляют склад числа 6.
б. На однієї тарілці 6 огірків в інший 5.
- Та на якій тарілці огірків більше? (на першої)
- Чому? (оскільки 6 > 5)
Фрагменти конспекту
уроку з мінімальним
Тема:Числа 1, 2, 3, 4, 5, 6.
Цілі: 1. Формування поняття числа 6. Ознайомити із заснуванням числа 6, з цифрою 6.
>2.Воспитивать посидючість, дисциплінованість.
3. розвивати логічне мислення.
Устаткування: 1. Набір цифр і знаків.
2.Наборное полотно.
3. Каса цифр і літер.
4.Счетние палички.
5. Набір кубиків
5. Натуральний ряд чисел.
6.Предметние картинки для рахунки.
Хід уроку:
>1.Повторение усно.
А. Склад числа:
- 4 це 3 і …
- 2 і …
б. – Скільки треба додати до 3, щоб вийшло 5?
- Хіба потрібно зробити, щоб вийшло 2?
в. – Назвіть сусідів чисел 4, 7, 9.
- Яка кількість передує при рахунку числу 8, 2, 5?
- Яка кількість слід за 3, 6, 9?
р. Скільки в мене яблук? (картинки) (хором) 3, 5, 1.
2. Вивчення нового матеріалу.
а. Я 5 гуртків. Що зробити щоб їх стало 6? (додати іще одна)
- Запишемо 5 + 1 = 6
- Знайдіть що цієї цифри до каси.
б. «>», «<», «=») усний розбір, потім письмово
5 6 2 1 4 4
3 5 6 6 2 4
3. Закріплення.
6 + 0
5 + 1
4 + 2
3 + 3
2 + 4
1 + 5
0 + 6
Записують всеполучившиеся приклади.
>ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Отже, наочність одна із головних
засобів молодших школярів протягом
усього навчально-виховного процесу.
Використання наочності під час
уроків у перших класах зумовлено
психофізіологічними
Принцип наочності у навчанні використовується віддавна. Про його ефективному дії у процесі навчання і виховання говорив ще два великий польськийдидактик і видатний ученийЯ.А. Коменський, вищим основним принципом навчання визнавав наочність Песталоцці, великого русского педагог Ушинський бачив у наочності одна з умов, що забезпечує отримання учнями повноцінних знань, розвиває їх логічне мислення, широко використовував у своєї школи Україні цього принципу Л. Н. Толстой. Принцип наочності широко використовують у навчанні молодших школярів та нашого часу.
Значення коштів наочності у процесі навчання математиці молодших школярів переоцінити важко. Формування багатьох основних математичних понять, як-от: поняття числа, арифметичного дії,переместительного закону, поняття більше «на», менше «на» та інших, приміром із використанням різних наочних посібників. У основі формування цих понять лежитьвзаимнооднозначное відповідність між множинами.
На підготовчому етапі
навчання дітей і на початку вивчення
теми «>Нумерация» діти навчаються виділяти
групи предметів з урахуванням певних
практичних дій зі ними відзначати, що
змінилося (опоранаглядно-действенное
мислення). Наступний крок – перехід від
дій зі конкретними предметами на роботу
по картинки (перехід донаглядно-образному
мисленню). І тут забезпечується поступовість
переходу: спочатку роботу з трьома пов'язаними
між собою картинками,наглядно-
Наступний етап – перехід
вирішення завдань з
Наочні посібники з математики діляться на демонстраційні посібники (великі) і індивідуальні (маленькі). Наочні посібники поділяються на дві групи: група коштівпредметно-образной наочності і велика група коштів знаковою наочності.
Практичне використання наочних посібників під час уроків математики початкових класах дуже широко. Деякі види робіт з допомогою наочності під час уроків математики першому дано у роботі.
У процесі дослідження висувалася гіпотеза, що систематичний цілеспрямований використання наочних посібників під час уроків підвищить якість засвоєння знань, рівень сформованості математичних умінь і навиків.
У процесі дослідження було запропоновано експеримент. Він направили на підтвердження чи спростування гіпотези.
Досвід свідчить, що тепер після проведення таких експериментів справді виявляється, що систематичний цілеспрямований використання наочних посібників під час уроків математики початковій школі підвищує якість засвоєння знань, рівень сформованості умінь і навиків.
Список використовуваної літератури
1.БабанскийЮ.К. Оптимізація процесу навчання. Ростов-на-Дону:Ростовиздат, 1972.
2.БаженоваЛ.М. Наш друг
екран. Посібник учнів
3.Бантова М.А.,БельтюковаГ.В. Методика викладання математики початкових класах. М.: Просвітництво, 1984. – 335 з.
4.Барковец М.К.Межпредметние зв'язку – одне з форм активізації навчально-виховного процесу. М.: Просвітництво, 1989.
5.Вороговская А.І. Про організацію і формах навчання шестирічних дітей під час уроків математики. М.: Просвітництво, 1990.
6. ВиготськийЛ.С. Педагогічна психологія/ Під ред. В.В. Давидова. М.: Педагогіка, 1991.479с.
7. ЄгороваТ.В. Особливості пам'яті і мислення в молодших школярів. М.: Просвітництво, 1973.
8. ЄрофєєваТ.И., Новикова Л. Н. Математика для дошкільнят:Кн. для вихователя дитсадка. – М.: Просвітництво, 1992 – 191 з.: мул.
9. ЖильцоваТ.В., ОбуховаЛ.А.Поурочние розробки з наочної геометрії: 1 – 4 клас. – М.:ВАКО, 2004. –288с. (На допомогу шкільного вчителю).
10. КоменськийЯ.А. Велика дидактика. Зпед. тв.Т.1 М.: Педагогіка, 1974.
11.КоджаспироваГ.М., ПетровК.В. Технічні кошти навчання дітей і методика їх використання.Учеб. посібник длястуд.висш.пед.учеб. закладів- М.: Академія, 2002.-256с. >Добавила.!
12. Люблінська А.А. Вчителю
про психології молодшого
13. Максимов В. Г. Педагогічна діагностика у шкільництві:Учеб. посібник длястуд.висш.учеб. закладів. – М.: Видавничий центр «Академія», 2002. – 272 з.
14. МороМ.И.,Бантова М.А.,БельтюковаГ.В. Математика. Математика один класі. М.: Просвітництво, 1989.
15. МороМ.И.,Пишкало А.М. Методика навчання математиці один – 3 класах. Посібник для вчителя. М.: «Просвітництво», 1975.304с. з мул.
16. МороМ.И.,Пишкало А.М. Кошти навчання математиці у перших класах. М.: Просвітництво, 1989.
17.М.И.Моро, А.М.Пишкало. Кошти навчання математиці у перших класах .– М.: Просвітництво, 1981. – 144 з., мул.
18. Початкова школа № 8 – 2001. (стор. 99 - 104)
19. Навчання один класі. Під ред. Горецького В. Г. М.: Просвітництво, 1979.
20. Петрова І.А. Навчання, виховання та розвитку дітей шестирічного віку: Посібник для вчителя. М.: Просвітництво, 1990.
21. Песталоцці І.Г. Лебедина пісня. Зпед. тв.Т.2 М.: Педагогіка, 1971.
22.Подласий І.П. Педагогіка: Новий курс:Учеб. длястуд.висш.учеб. закладів: У 2 кн. – М.:Гуманит. Вид. центрВЛАДОС, 2001. –Кн. 1: Загальні основи. Процес навчання. – 576 з.: мул.
23.Подласий І.П. Педагогіка: Новий курс:Учеб. длястуд.висш.учеб. закладів: У 2 кн. – М.:Гуманит. Вид. центрВЛАДОС, 2001. –Кн. 2: Процес виховання. – 256 з.: мул.
24.Пишкало А.М. Питання
подальшого вдосконалення
25.Пишкало А.М. Кошти навчання математиці. М.: Просвітництво, 1980.
26.Селевко,Г.К. Сучасні освітні технології:Учеб. посібник /Г.К.Селевко. – М.: Народне освіту, 1998. – 256 з.
27. Семенова В.М. Розвиток пізнавального впливу на дітей шестирічного віку. М.: Просвітництво, 1989.
28. Соловків І.А.Начальное освіту у Росії. – М.: Прометей,1992.Российская Педагогічна Енциклопедія. – М.: 1993.
29. Столяр А.А. Педагогіка математики:Учеб. посібник дляфиз.-мат.фак.пед .ин-тов. –Мн.:Виш.шк., 1986. –414с.:ил.
30.Стрезикозин В.П. Актуальні проблеми початкового навчання. М.: Просвітництво, 1983.
Информация о работе Використання засобів наочності на уроках математики в початкових класах